Tamara Konstantinová, poručík

 

Poručík Tamara Konstantinová 7. 11. 1919 – 28. 7. 1999

Tamara Konstantinová.jpg

Tamara Fjodorovna Konstantinová byla jednou z mála pilotek bitevních letounů IL - 2 . Narodila se 7. listopadu 1919 ve vesnici Nigerovo v Tverské oblasti. Po ztrátě svého manžela, který padl jako stíhací pilot nad Leningradem se Tamara, i přesto že měla malou 5letou dceru, přihlásila doborovolně do Rudé armády. Sloužila nejdříve jako řidička nákladních automobilů, později ale absolvovala pilotní kurz a létala na dvojplošnících U - 2 ( po smrti konstruktéra Polikarpova přeznačených na Po - 2 ).

Na jaře 1944 se Tamara přeškolila na bitevní IL - 2 a stala se příslušnicí 566. bitevního leteckého pluku. V jeho řadách se zúčastnila 69 bojových letů. Během jednoho z nich dokonce sestřelila německý Messerschmitt Bf 109. Za nebývalou statečnost byla Tamara v létě 1945 vyznamenána i nejvyšším sovětským vyznamenáním Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu ( tímto vyznamenáním byl dekorován i její bratr Vladimír, jenž pilotoval bombardéry Petljakov Pe - 2 ).

Úplným unikátem byl fakt, že palubního střelce v Tamařině letounu dělala další žena, Šura Mukosejevová. Tamara Konstantinová zemřela v červenci 1999 ve Voroněži
ve věku 79 let.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt