Irena Bernášková (1904–1942) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Irena Bernášková 7. 2. 1904 – 26. 8. 1942

 

Irena Bernášková se narodila v roce 1904 v Praze. Byla dcerou malíře a grafika Vojtěcha Preissiga, kterému v průběhu nacistické okupace pomáhala vydávat ilegální časopis V boj. Střídavě pobývala v Praze a v obci Korytná na východě Moravy, odkud převáděla dobrovolníky na Slovensko a kteří odcházeli do československých vojenských jednotek nejprve v Polsku, poté i na Blízkém východě, ve Francii a v Sovětském svazu.

Po rozprášení první vydavatelské skupiny v listopadu 1939 se rozhodla pokračovat v redakční činnosti prakticky bez prostředků. Protože neměla tiskařský stroj, rozmnožovala jednotlivé listy časopisu válečkem na těsto. Irena Bernášková byla zatčena 21. září 1940. Spolu s ní bylo zatčeno dalších 40 osob tzv. spořilovské vydavatelské skupiny včetně jejího otce Vojtěcha Preissiga a Ireniny sestry Yvony.

Nesmírné hrdinství Ireny Bernáškové u soudního řízení v Berlíně zachránilo životy mnoha dalších členů spořilovské skupiny. Irena vzala ve svých výpovědích veškerou vinu na sebe a neprozradila jediné jméno, či adresu. 5. března 1942 byla odsouzena jako první Češka k nejvyššímu trestu. Rozsudek ( pomocí gilotiny ) byl vykonán 26. srpna 1942 v Berlíně.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt