Hertha Botheová (1921–2009) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Hertha Botheová 3. 1. 1921 – 16. 3. 2009

 

 

Hertha Botheová se narodila v roce 1921 v Teterowě poblíž Rostocku. Až do roku 1940, kdy jí bylo 19 let, byla ženou v domácnosti. Teprve od srpna 1940 do září 1942 pracovala jako pomocná sestra v nemocnici. V říjnu 1942 byla přeložena do služby jako strážná v koncentračním táboře, přičemž ještě předtím absolvovala kurz v táboře Ravensbrück. Již měsíc po zahájení služby však byla poslána do Stutthofu poblíž Gdaňsku, odkud později přešla do tábora Bromberg. Při jeho evakuaci odtud doprovázela Židovky z Maďarska, které dovedla do braniborského Oranienburgu. Ještě před koncem války stihla„účast“ v táboře Bergen – Belsen, kde působila až do německé kapitulace a kde získala od vězňů svou přezdívku „bezohledná šmíráčka“. Zde také musela na rozkaz Britů spolu s dalšími dozorci a dozorkyněmi odstraňovat mrtvoly bez použití rukavic. Některé byly přitom již v pokročilém stádiu rozkladu a při dotyku se „rozpadávaly“.

Během poválečného obvinění přiznala Botheová, že vězně sice bila, ale údajně „jen“ rukou. Ze soudní síně odešla 17. listopadu 1945 s trestem 10 let odnětí svobody. Propuštěna byla ale již v roce 1951. Při jednom z ojedinělých poválečných interview se obhajovala tím, že žádnou chybu neudělala, a že chybou bylo to, že nějaké koncentrační tábory vůbec existovaly. Přičemž tam musela jít pracovat, jinak by se tam ocitla sama. Hertha Botheová zemřela v roce 2 009.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt