Liberator M1942 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Liberator M1942

Základní technické údaje: Liberator M1942

Náboj: 45 ACP, celková délka: 140 mm, délka hlavně: 102 mm, hmotnost: 0,454 kg, počáteční rychlost střely: 336 m/s, zásobník: žádný, uvnitř rukojeti prostor pro uložení pěti nábojů

Původcem návrhu této malé zvláštní pistole je Sdružený psychologický výbor americké armády. Úřadu strategických služeb tlumočil svůj návrh malé střelné zbraně, kterou by mohl používat kdokoli na okupovaném území, aniž by se musel cvičit ve střelbě nebo se seznamovat s konstrukcí zbraně. Úřad se návrhu ujal a armádní oddělení střelecké výzbroje se dalo do vypracování projektu. Výrobou zbraně byla pověřena divize koncernu General Motors zabývající se produkcí automobilových světlometů. Na výrobu pistole firma dostala úvěr. Pistolí se od června do srpna 1942 vyrobilo přes milion kusů.

Pistole ráže 45´´, měla krycí označení signální pistole M1942. Nazývala se Liberator nebo pistole OSS. Byla velmi jednoduchá a pouze jednoranná. Vyráběla se téměř výhradně z plechových výlisků. Hlavně měly hladký vývrt. Závěr pistole byl stejně jednoduchý jako celá konstrukce pistole. Před nabitím se závěr uchopil a stáhl dozadu. Po zasunutí náboje ráže 45´´ ACP se vrátil do přední polohy a otočil. Poté se napnul bicí kohout, který uvolnilo stlačení spouště. Po výstřelu se závěr otevřel a odklopil a vhodným předmětem se vystřelená nábojnice ústím hlavně vytlačila z nábojové komory. Každá pistole byla balena v průhledném igelitovém obalu s deseti náboji a s obrázkovým návodem k použití. Obrázky neměly žádný slovní doprovod, ale výstižně informovaly nálezce balíčku o způsobu ovládání zbraně.

V rukojeti byl prostor pro uložení pěti nábojů. Jednoranná pistole byla účinnou zbraní jen při střelbě na velmi krátkou vzdálenost. Je obtížné říci, jaká byla její účinnost. Neexistují žádné záznamy o použití těchto pistolí ani o jejich distribuci. Ví se pouze, že některé byly na padácích shozeny nad okupovanou Evropu. Mnohem více se jich však použilo na Dálném východě a v Číně. Pojetí pistole bylo nepochybně velmi účelné. V roce 1964 se totiž objevila podstatně dokonalejší verze Liberatora, nazvaná Deer Gun. Uvažovalo se o jejím uplatnění ve Vietnamu, vyrobilo se několik tisíc těchto pistolí. Nakonec však nebyly použity, možná proto, že malé zákeřné pistole jsou dvousečnou zbraní, snadno použitelnou i ze strany protivníka. Každý Liberator stál americkou vládu 2 dolary a 40 centů.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.