Přenosný plamenomet typ 93 a typ 100 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Přenosný plamenomet typ 93 a typ 100

Základní technické údaje: Přenosný plamenomet typ 100

Hmotnost: 25 kg, kapacita nádrže na hořlavinu: 14,77 l, dosah: kolem 23 – 27,4 m, celková doba trvání šlehu: 10 až 12 sekund

Pokud by se mělo věřit propagačním fotografiím, potom japonská armáda i námořnictvo během 2. světové války široce používaly plamenomety. Tento dojem může vzniknout po zhlédnutí oficiálních snímků pořízených během války Japonska s Čínou. Plamenomety používané proti civilistům zde dosáhly značného morálního dopadu, který vyvažoval jejich nepoužitelnost v boji. Při nasazení proti křehkým čínským domkům plamenomety dosahovaly vskutku efektivních výsledků. Proto je Japonci ve velkých počtech používali.

japaneseflamethrowermodjw5.jpg

Nejčastěji se ve výzbroji vyskytoval přenosný plamenomet typ 93. Byl zaveden do výzbroje v roce 1933. Jednalo se o plamenomet obvyklé konstrukce, který těžil z německých zkušeností získaných v 1. světové válce. Tvořily jej tři válcové nádrže, nesené na zádech. Dvě krajní nádrže obsahovaly hořlavinu a prostřední ( menší ) stlačený plyn. Zpočátku se v plamenometu používal dusík, brzy jej vystřídal stlačený vzduch. Od roku 1939 se ke každému plamenometu dodával vzduchový kompresor typu 99, poháněný zážehovým motorem. Mimo použití se kompresor přepravoval v dřevěné bedně.

Z určitých důvodů se plamenomet typu 93 pokládal za málo účinný. V roce 1940 se objevil nový přenosný plamenomet typu 100. Oba typy měly hodně společného. Nový typ měl kratší šlehovku ( 901 mm, starší typ měl 1,197 m ). Tryska šlehovky se dala snadno vyměnit, zatímco u staršího typu 93 byla pevně spojena s hlavní. Plamenomety byly v japonské armádě rozšířeny především v pěchotních jednotkách. U tankových jednotek se používaly jen zřídkakdy. Zřejmě došlo jen k jedinému pokusu o konstrukci japonského plamenometného tanku. Tato vozidla byla ve výzbroji malé ženijní jednotky, se kterou se Američané střetli na ostrově Luzon v roce 1944. Bezvěžové japonské tanky měly na přední straně nástroje k odstraňování zátarasů a na korbě před bojovým prostorem namontován jeden plamenomet. Nádrže na hořlavinu byly uloženy uvnitř i vně vozidla. Plamenometný tank vznikl zřejmě na bázi japonského středního tanku typu 98. Jeho další výzbroj tvořil jeden kulomet.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.