Pistole Lahti L–35 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Pistole Lahti L – 35

 

Základní technické údaje: Lahti L – 35

Ráže: 9 mm, celková délka: 235 mm, délka hlavně: 118 mm, hmotnost: prázdná 1,2 kg, počáteční rychlost střely: 350 m/s, nabíjení: zásobník na 8 nábojů

Na první pohled se může zdát, že se jedná o verzi známé německé pistole P 08. Finská pistole L – 35 dnes patří mezi drahé sběratelské kousky a již ve své době se dočkala velmi dobrého hodnocení. Šlo o výsledek finského úsilí nahradit základní poboční zbraň z ruské carské éry, revolver Nagant vz. 1895.

Armáda požadovala maximálně odolnou a spolehlivou pistoli, jež bude dobře fungovat i v extrémních klimatických podmínkách. Prací se ujal velmi schopný konstruktér Aimo Lahti, jenž od roku 1929 navrhoval různé designy pistolí, z nichž finální zavedla finská armáda do výzbroje o šest let později jako L – 35. Původně se počítalo se dvěma verzemi pro dvě verze munice Parabellum, a sice 7,65x21 mm a 9x19 mm, ale nakonec se ve větším počtu vyráběla jen druhá varianta. Zásobník pojal osm nábojů, u pistole dosti nezvyklým prvkem je urychlovač závěru, který se většinou vyskytuje v kulometech kvůli zvýšení rychlosti palby. Lahti jej ve své pistoli použil v zájmu zajištění co nejvyšší spolehlivosti. L – 35 je dokonce i na dnešní poměry dobře chráněna před nečistotami a vodou.

Její nevýhodou je ale její poměrně velká hmotnost, prázdná zbraň váží 1,2 kg. Její rozborka vyžaduje zkušeného zbrojíře s dobrým vybavením. Přesto se ve své době považovala za výbornou zbraň, o čemž svědčí fakt, že se jako základní služební pistole dostala i do švédské armády, kde vydržela až do konce 80. let pod označením Husqvarna M/40. V zemí Tří korunek se i licenčně vyráběla. Od finského originálu se pozná podle nápisu Husqvarna na rukojeti.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.