willys MB Jeep – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Willys MB Jeep

Základní technické údaje: Willys MB Jeep

Hmotnost: 1 106 kg, rozměry: délka 3,370 m, šířka 1,570 m, výška 1,303 m, pohonná jednotka: řadový, zážehový, vodou chlazený 4válec Willys 442 o výkonu 60 hp ( 44,7 kW ), výkony: max. rychlost 100 km/h na silnici, 80km/h v terénu, dojezd 450 km, brodivost 0,5 m, užitečný náklad: 550 kg na silnici, 360 kg v terénu, výzbroj: obvykle buď jeden lehký či jeden těžký kulomet

Wyllys MB Jeep.jpg

Jeep je určitě nejznámější automobil 2. světové války a označení Jeep je dnes synonymum pro terénní vozidla vůbec. Začátek historie Jeepu sahá do roku 1940, kdy US Army hledala hbité terénní vozidlo, jež by bylo vhodné pro masovou výrobu. Předsérie tří závodů ( Bantam, Ford a Willys ) byly předloženy armádě a přísně testovány. Z této soutěže vyšel jako vítěz návrh firmy Willys – Overland.

Během roku 1941 bylo vyrobeno 18 600 kusů tohoto typu, ačkoliv s ním ani výrobce, ani armáda nebyli zcela spokojeni. Proto Willys svůj návrh přepracoval a představil jako definitivní vozidlo s označením MB. Kromě Willyse postoupil do sériové výroby i Ford. Vozidla, která vyráběl Ford, nesla označení GPW a lišila se od MB jen v malých detailech. Do konce 2. světové války bylo vyrobeno celkem asi 640 000 Jeepů. Všude kde se Spojenci objevili, byly Jeepy v přední linii. MB měl náhon na všechny čtyři kola a nízkou hmotnost, což mu umožňovalo velkou pohyblivost v terénu, navíc byl dostatečně robustní a spolehlivý.

V bojových jednotkách Spojenců byly Jeepy doslova děvčaty pro všechno, z tohoto důvodu se vyrábělo množství variant anebo se prováděly přestavby přímo na místě. K nejdůležitějším patřily modely vyzbrojené kulometem, verze s radiostanicí a anténním vybavením a verze sanitního automobilu. Společně s firmami Marmon – Herrington a Sparkmann a Stevens vyvinul Ford obojživelnou verzi, která se však u jednotek příliš neosvědčila, takže její výroba byla v roce 1943 zastavena. Většina těchto Jeepů byla dodána do Sovětského svazu, kde udělaly takový dojem, že si Rusové zkonstruovali vlastní typ. Nejslavnějšími Jeepy byly vozy, které používala britská SAS, elitní jednotka, jež prováděla přepady za nepřátelskými liniemi. Tyto Jeepy byly silně vyzbrojené, částečně opancéřované a vezly takové množství vybavení, že všechno, co nebylo nezbytně nutné, například nárazníky a mřížky chladiče, se odhazovalo, aby se ušetřila hmotnost.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt