Obrněný štábní automobil – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Obrněný štábní automobil

 

Základní technické údaje: Australian Armoured Command Vehicle

Hmotnost: 8,00 t, rozměry: délka 6,80 m, šířka 2,25 m, výška 2,97 m, pohonná jednotka: vidlicový 8válec Ford o výkonu 95 k, pancéřování: 7 mm

Budování australské 1. obrněné divize na počátku roku 1942 vedlo k vytvoření specifikace na speciální obrněný štábní automobil. Měl vzniknout stroj, představující jakousi australskou obdobu britského Dorchesteru a dalších vozidel této kategorie. Hlavním iniciátorem vývoje se stal generál Northcott, velitel zmíněné obrněné divize. Konstruktéři nejdříve testovali možnost upravit pro nový úkol americký průzkumný obrněný polopásový automobil M3A1 Scout Car, pro požadované úkoly se však ukázal jako nevhodný.

Proto se Australané nakonec vydali jinou cestou a vybrali zcela jiný typ, který by plnil funkci velitelského vozidla, jež by poskytovalo posádce ochranu před ostřelováním ručními zbraněmi a střepinami granátů. Za základ zvolili podvozek amerického třínápravového nákladního automobilu Ford 11T, který však pomocí doplňkové sady Marmon Herrington přepracovali na koncepci 6 x 6. Motor zůstal uložený v přední části, stávající pohonná jednotka však byla nahrazena silnějším vodou chlazeným vidlicovým 8válcem Ford. Ten měl zajistit vozidlu očekávanou mobilitu.

V červnu a červenci 1942 provedla armáda řadu testů s prototypem vozidla, poté velení schválilo výrobu prvních dvou strojů. Dílny je dokončily ve druhé polovině roku 1942. Na podvozku s novým motorem Ford byl postaven svařovaný pancéřový trup krabicového tvaru s vpředu skloněnou střechou a pancéřovanou kapotou motorového prostoru. Korba byla tvořena pancéřovým plechem silným 7 mm. Rozměrný bojový prostor nabízel štábním důstojníkům i radistům pohodlí a relativně slušnou ochranu. Každý z nich měl stavitelnou otočnou židli s polstrováním, přišroubovanou k podlaze. Obě postavená vozidla prošla armádními zkouškami, ale sériová výroba se nakonec nerozeběhla. Potřebu obrněných velitelských vozidel totiž pokryly britské dodávky a v roce 1944, kdy program Australian Armoured Vehicle definitivně zastavili, už vozidlo nenabízelo větší vývojový potenciál.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt