Landsverk m/39 Lynx – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Landsverk m/39 Lynx

 

Základní technické údaje: m/39

 

Posádka: 6, hmotnost: 7,8 t, rozměry: délka 5,10 m, šířka 2,30 m, výška 2,20 m, pohonná jednotka: 6válec Scania – Vabis o výkonu 142 k, výkony: max. rychlost na silnici 80 km/h, dojezd na silnici 200 km, pancéřování: čelní a zadní 18 mm, boční 13 mm, výzbroj: kanon Bofors ráže 20 mm + tři kulomety Karlskrona Ksp m/39 ráže 8 mm

Pravděpodobně nejlepší ze švédských obrněných automobilů se vymyká od předchůdců svým vznikem. Nešlo totiž o přestavbu obyčejného nákladního vozidla, ale o konstrukci velice sofistikovaného bojového stroje, s důmyslně tvarovanou pancéřovanou korbou. Jako základ obrněnce byl zkonstruován speciální terénní podvozek koncepce 4x4, na kterém mohl automobil opustit zpevněné komunikace a projíždět i náročným terénem.

Vozidlo mělo trup svařovaný z pancéřových plechů, postavených k sobě pod různě ostrými úhly. Toto řešení zvyšovalo pasivní ochranu posádky. Na trupu, jehož přední část byla tvarována naprosto stejně jako ta zadní, se nacházela plně otočná tanková věž s hlavní výzbrojí, kterou představoval kanon Bofors ráže 20 mm spřaženým s kulometem Karlskrona Ksp m/39 ráže 8 mm. Po jednom kulometu téhož typu bylo uloženo v čelním a zadním pancíři korby. Posádku tvořilo 6 mužů. Velitel měl své místo ve věži, vedle něj pracoval nabíječ. Ve vozidle se nacházeli dva řidiči, kteří seděli zády k sobě na protilehlých stanovištích. V případě náhlého směru jízdy, si tak mohli předat řízení bez toho, aby se vozidlo muselo obracet nebo couvat.

Verzi m/39 později na výrobní line nahradila varianta označovaná jako m/40, která se lišila instalací radiostanice, která si vyžádala mírné úpravy věze. Stroj si objednala dánská armáda, která však stačila odebrat do německé invaze zahájené 9. dubna 1940 pouhé 3 kusy. Dalších 15 strojů určených pro Dány převzala švédská královská armáda. Celkem bylo postaveno dohromady 48 obrněných automobilů Landsverk Lynx. Švédové je používali poměrně dlouho, v roce 1956 odprodali 13 obrněnců Dominikánské republice. Zde sloužily až do 90. let! Do dnešních dní se podařilo uchovat hned několik vozidel. Landsverk Lynx byl zdařilým dílem švédských konstruktérů, které v sobě kombinovalo dobré jízdní vlastnosti, překvapivě odolný pancíř i výzbroj, která mu dovolovala boj s lehce pancéřovanými nepřátelskými vozidly. Zejména jejich dlouholetá služba v Dominikánské republice pak svědčí o jejich odolnosti a spolehlivosti.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.