Volkswagen Kübel – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Volkswagen Kübel

 

Základní technické údaje: Volkswagen Kübel

 

Hmotnost: prázdný 635 kg, rozměry: délka 3,73 m, šířka 1,60 m, výška 1,35 m, rozvor 2,39 m, pohonná jednotka: zážehový 4válec VW 998 ccm o výkonu 24 k ( 17,9 kW ), od března 1943 motor o zdvihovém objemu 1 131 ccm o výkonu 25 k ( 18,6 kW ), převodovka: čtyři stupně pro jízdu vpřed, jeden pro jízdu vzad, čtvrtý stupeň s rychloběhem, diferenciál: samosvorný, pneumatiky: 5,25x16, výzbroj: některá vozidla nesla kulomet MG 34 nebo MG 42 ráže 7,92 mm

Jedním z nejslavnějších vojenských vozidel 2. světové války byl VW Kübel, který lze považovat za německý protějšek amerického Jeepu. V roce 1933 pověřil Adolf Hitler dva automobilové konstruktéry ( dr. Porscheho od Auto – Union a Werlina od Daimler – Benz ) vývojem „lidového vozu“ ( Volkswagen ). Základní rysy VW vznikly na Porscheho rýsovacím prkně již v roce 1936 z něhož se zrodil první návrh terénního VW, označovaného Volkswagen typ 62. Nakonec se dospělo k rozhodnutí, že jediným novým osobním automobilem Wehrmachtu bude VW. Měl zastat úlohu standardního lehkého osobního automobilu všech druhů vojsk. Na typu 62 se proto provedly některé konstrukční změny, jejichž výsledkem byl typ 82. V roce 1938 začaly v továrně VW ve Wolfsburgu přípravy na výrobu, která se zahájila v březnu 1940.

Při návrhu vozu se usilovalo, aby byl lehký a výrobně jednoduchý. Konečný automobil byl skutečně tak jednoduchý a levný, jak jen to bylo možné. Jednoduché byly i jeho součásti. Kübel se celkově svým základním pojetím podobal Jeepu. Zavěšení kol a použití samosvorného diferenciálu mu propůjčovaly dobré jízdní vlastnosti v terénu. Po počátečních provozních problémech se 4válcovým vzduchem chlazeným motorem VW typ 1 HIAR o objemu 998 ccm se stal jednou z nejspolehlivějších pohonných jednotek všech dob. Vozidlo podávalo solidní jízdní výkony a bylo nenáročné na údržbu. Bez potíží splňovalo náročné požadavky plynoucí ze služby u vojsk v nejrůznějších podmínkách, především v pouštích severní Afriky a v Sovětském svazu. Vojenská verze měla otevřenou plechovou karoserii a skládací střechu. Do vozidla se vstupovalo čtyřmi dveřmi, ochranu proti nepřízni počasí zajišťovala plátěná střecha a odnímatelná boční okna.

Panely karosérie se vyráběly lisováním plechu. Kostru karosérie tvořily trubkové nosníky. Plochý 4válcový motor byl umístěn v zádi vozu. Rám podvozku tvořila centrální roura s rozvidleným pomocným rámem vzadu, ve kterém byl uložen motor a převodovka. Karosérie spočívala na ocelové podlahové plošině připevněné po stranách centrální roury. Přední nápravu tvořila ocelová trubka, ve které byly uloženy dvě zkrutné tyče zajištující odpružení kol. Ke stranám diferenciálu byly otočně připojeny hnací poloosy. Zadní kola stabilizovala ramena zavěšená na skříni diferenciálu. Redukční převodovky v nábojích zadních kol umožnily vyšší umístění hnacích poloos a tím i větší světlou výšku vozidla. Všechna čtyři kola byla nezávisle zavěšena, na zadních kolech byly dvojčinné hydraulické tlumiče.

Řízení a spojka byly obvyklé konstrukce. Mechanické brzdy s dvouúrovňovým působením na brzdové čelisti se ovládaly lanky. Převodovka byla s motorem spojena jednokotoučovou spojkou. Čtvrtý rychlostní stupeň byl s rychloběhem. Palivová nádrž byla umístěna za přístrojovou deskou proti sedadlu spolujezdce. VW se vyráběl i s uzavřenou karosérií jako typ 92. Všechny modely vyrobené po březnu 1943 byly vybaveny větším motorem o zdvihovém objemu 1 131ccm. Do konce války se vyrobilo 55 000 vozidel typu 82 ( výroba se zastavila v polovině roku 1944 ). Dne 2. srpna 1940 vyslovila armáda požadavek na rozšíření podvozku o 6 až 8 cm, což umožnilo montáž různých účelových nástaveb. Širší verze vozu měla označení typ 86. Standardní Kübel se příliš neosvědčil v pouštních podmínkách, proto se vyvinula verze Tropenfest ( tropická ) s četnými změnami. Ty zahrnovaly mimo jiné použití širších pneumatik pro jízdu v písku. Kübel určený pro službu v Africe se často označuje jako Deutsches Kamel ( německý velbloud ). Na bázi VW Kübel vznikly četné účelové varianty, z nichž Wehrmacht mnohé přijal do výzbroje.

 

 

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.