Německé nákladní automobily
Základní technické údaje: Krupp Kfz 81
Hmotnost: 2600 kg, rozměry: délka 4,95 m, šířka 1,95 m, výška 2,30 m, pohonná jednotka: 4válec Krupp M 304 o výkonu 52 k ( 38,8 kW )
Německá armáda před vypuknutím 2. světové války používala komerční dvounápravové užitkové automobily s pohonem zadní nápravy, které se od civilních automobilů lišily jen některými detaily nástavby. Jedním z typů sloužících u armády ve velkém počtu byl Phaenomen Granit se vzduchem chlazeným motorem. Nejčastěji se používal jako ambulantní vozidlo. Byl to účelný automobil pro přepravu zásob a výstroje po zpevněných vozovkách, jeho jízdní vlastnosti v terénu však zůstávaly daleko za očekáváním. Armáda proto stanovila novou specifikaci užitkového automobilu s podvozkem 6x4. Nabídky od průmyslových podniků na sebe nenechaly dlouho čekat.
Daimler – Benz již od roku 1928 vyráběl svůj model G3 6x4, který se ve velkém počtu uplatnil u německých železnic. Vozidla s uspořádáním podvozku 6x4 vyráběla i firma Büssing – NAG. V letech 1933 – 1935 nabízela svůj model G31. Všechny užitkové automobily používaly zážehové motory, vznětové pohonné jednotky měla jen experimentální vozidla. Firmy Daimler – Benz, Büssing – NAG a Krupp vyráběly také podvozky obrněných vozidel. Po vítězném tažení do Polska se v německém automobilovém parku nacházela řada různých typů užitkových automobilů. V té době byl zahájen Schnellův program standardizace konstrukcí užitkových vozidel. Například Daimler – Benz 1500 A vznikl jako plánovaný nástupce všech do té doby používaných dvoutunových vozidel, které u německé armády většinou sloužily k plnění všeobecných dopravních úkolů. K přepravě vojáků se používaly těžké automobily s valníkovou nástavbou se stahovací plátěnou střechou.
Rakouská firma Steyer vyráběla tři základní typy: valník, těžký velitelský vůz a transportér osob. Všechny poháněl vzduchem chlazený vidlicový 8válec Steyer model 640 s podvozkem 6x4, na jehož základě vznikly rovněž ambulantní a velitelská verze. Jedním z nejčastěji používaných typů na počátku 2. světové války byl Krupp Kfz 81 6x4. Nejčastěji sloužil jako dělostřelecký tahač a v této roli nahradil starší typ Kfz 69. Krupp Boxer, jak se tomuto vozidlu říkalo, poháněl plochý čtyřválec s protiběžnými písty. Vůz měl nezávislé zavěšení všech šesti kol.
Maďarsko vyrobilo jen málo vozidel. Botond byl osobní transportér pro 14 osob. Československá firma Tatra vyráběla dvoutunový nákladní vůz Tatra T 92, který používala nejdříve československá a později německá armáda. Praga RV měla rovněž podvozek 6x4. Pragovky se používaly jako užitková vozidla pro přepravu vojenského materiálu, spojovací vozidla pro bezdrátové spojení a velitelská vozidla. Cílem Schnellova programu bylo nahradit všechny tyto typy 6x4 jediným novým modelem. Protože však výroba standardizovaných typů nikdy neuspokojila poptávku, zůstaly starší automobily v armádních službách až do konce války. Mnohé z nich v prvních poválečných letech pokračovaly ve službě v civilním sektoru.