Obrněný velitelský automobil AEC 6 x 6
Základní technické údaje: AEC Armoured Command Vehicle 6 x 6
Posádka: 8, hmotnost: 18,3 t, rozměry: délka 7,95 m, šířka 2,41 m, výška 2,69 m, pohonná jednotka: 6válcový diesel AEC 198 o výkonu 150 k, výkony: max. rychlost 48 km/h, pancéřování: 9 mm, výzbroj: žádná
Frontové zkušenosti získané s používáním velitelských obrněných automobilů Dorchester vedly k požadavku podobně koncipovaného vozidla, avšak větších rozměrů a s komfortnějším vnitřním prostorem.
V roce 1944 tak vznikl další obrněný automobil pro vyšší velitele, který ale byl již postaven na podvozku terénního automobilu AEC 0857 koncepce 6 x 6. Narůst hmotnosti proti předchozímu modelu měl kompenzovat výkonnější 6válcový dieselový motor AEC 198. Vozidlo mělo pětistupňovou převodovku. Výkon motoru zajišťoval odpovídající pohyblivost i průchodnost terénem. Posádku stroje tvořil řidič, dva operátoři spojovacích systémů a až pětičlenný štáb. AEC Armoured Command Vehicle 6 x 6 se vyráběl stejně jako Dorchester ve dvou základních verzích ( Mk. I HP – High Power a Mk. II LP – Low Power ). Varianta Mk. I byla vybavena radiostanicemi No. 19, No. 53 a R 107, zatímco Mk. II nesla vysílačky No. 19 a R 107.
Na podvozek byla umístěna svařovaná korba, postavená z ocelového plechu silného 9 mm. Sériová výroba se rozběhla v roce 1944 a pokračovala až do konce války. Dala celkem 151 velitelských automobilů. Britové je používali jako štábní stroje během bojů v západní Evropě, některé sloužily ještě v poválečných letech. Vzhledem k určité podobnosti se sovětským obrněným transportérem BTR – 152 se občas mylně tvrdilo, že sovětští inženýři od Britů základní podobu automobilu okopírovali. Rozdíly mezi oběma konstrukcemi však byly natolik zásadní, že je zřejmé, že v Sovětském svazu kráčeli vlastní cestou.