Křižníkový tank Cromwell – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Křižníkový tank Cromwell

Základní technické údaje: Cromwell IV

Posádka: 5, hmotnost: 27,9 t, rozměry: celková délka 6,42 m, šířka 3,048 m, výška 2,51 m, pohonná jednotka: zážehový 12válec Rolls – Royce Meteor o výkonu 570 k ( 425 kW ), výkony: nejvyšší rychlost na silnici 61km/h, dojezd na silnici 278 km, brodění 1,219 m, svislá překážka 0,914 m, příkop 2,286 m, pancéřování: 8 – 76 mm, výzbroj: kanon ráže 75 mm + dva lehké kulomety

Dělení tanků na pěchotní a křižníkové ve Velké Británii přetrvalo až do konce 2. světové války, ačkoliv jiné státy obdobné rozdělení nepoužívaly. Dělení se používalo i poté, co neúspěchy prvních křižníkových tanků ukázaly nevýhody těchto sice rychlých, ale slabě pancéřovaných a lehce vyzbrojených tanků a nezmizelo ani s hledáním nástupce tanku Crusader. Nakonec se prosadila oprávněnost požadavku mohutnějšího pancéřování a výkonnější výzbroje ( z čehož vyplývala i nutnost použití silnějšího motoru ) a v roce 1941 byla stanovena specifikace nového tanku. Na jejím základě postavili  dva hlavní britští výrobci prototypy, které vycházely ze starší vývojové konstrukce označené A27. A27L měl motor Liberty ( stal se základem tanku Centaur ), A27M měl motor Rolls – Royce Meteor ( byl předchůdcem křižníkového tanku Mk.VIII Cromwell ). První sériové Cromwelly opustily výrobní linky v lednu 1943. První tři provedení Cromwell I se dvěma kulomety Besa, Cromwell II s širšími pásy a pouze jedním kulometem a Cromwell III, vzniklý rekonstrukcí Centauru I byla vyzbrojena 6liberním kanonem, ale již v roce 1943 bylo rozhodnuto, že se nadále bude požadovat zástavba nového a výkonnějšího 75 mm kanonu.

Výrobní kapacity tehdy umožnily rychlé splnění požadavku a první tanky Cromwell Mk.IV se 75 mm kanonem převzaly tankové pluky v říjnu 1943. Poté zůstal 75 mm kanon hlavní výzbrojí Cromwella až do provedení Cromwell Mk.VIII, které mělo 95 mm houfnici pro poskytování blízké podpory. Velmi dobře se Cromwelly britských tankových pluků osvědčily v roli výcvikových vozidel. V Cromwellovi měly jednotky od roku 1943 konečně tank, který se mohl měřit se svými německými soupeři. Cromwell měl lepší pancéřování než předcházející křižníkové tanky ( 8 – 76 mm ).

Jeho 75 mm kanon používal řadu součástí menšího 6liberního kanonu a byl první účinnou zbraní britských tankistů. V době, kdy již byly připraveny ke své službě u vojsk, byly Cromwelly nahrazeny snadno dostupnými tanky M4 Sherman kvůli požadavku standardizace spojenecké výzbroje a usnadnění týlového zabezpečení. Cromwell se však bojového nasazení nakonec dočkal. Mnohé stroje ve výzbroji 7. obrněné divize zasáhly do bojů po vylodění v Normandii. Díky výbornému výkonu motoru Meteor  byl Cromwell oblíbené vozidlo, spolehlivé a rychlé. S jeho kanonem se snadno mířilo a střílelo. Cromwell byl předchůdcem pozdějšího typu Comet, pravděpodobně nejlepšího britského tanku 2. světové války. Cromwell byl ovšem rovněž důležité vozidlo, ať již jako bojový tank nebo při plnění jiných úkolů. Některé Cromwelly bez tankového kanonu a s rozšířeným spojovacím vybavením sloužily jako pohyblivá dělostřelecká pozorovací stanoviště ( Cromwell OP ). U jiných tanků byla věž demontována a nahrazena příslušenstvím obvyklým u vyprošťovacích vozidel, takto vznikl Cromwell ARV. Cromwell dále posloužil jako základ pro stavbu mohutně pancéřovaného útočného tanku A33. Těžký tank vznikl v květnu 1944, do sériové výroby se však nedostal.

 

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.