Joseph (Joe) Toye

 

 

Joseph (Joe) Toye 14. 3. 1919 - 3. 9. 1995

Joe Toye se narodil 14. března 1919 v Hughestownu ve státě Pensylvánie. Byl synem horníka Petra a Beatrice Toyeových. Již ve velmi mladém věku zanechá školy a začíná pracovat, tak jako jeho otec v dole. Poté pracuje ve slévárně nebo jako pomocná síla ve mlýně. Po japonském útoku na základnu americké Tichomořské flotily v Pearl Harboru ( 7. prosince 1941 ), se Joe již o čtyři dny později dobrovolně hlásí do řad americké armády. Stává se tak na základně Wilkes Barre, kde absolvuje základní výcvik. Následně je převelen do Washingtonu DC. Protože však není spokojen s výší svého platu a poté co se doslechne, že příslušníci nově vzniklých výsadkových jednotek jsou placeni lépe, než "obyčejná" pěchota, hlásí se právě k výsadkářům. Je přijat a převelen do tábora Toccoa v Georgii, kde se právě formují útvary 101. výsadkové divize. Stává se tak příslušníkem roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku.

Po absolvování náročného výcviku se Joe Toye s divizí přesouvá v roce 1943 do Velké Británie, kde se již shromažďují síly určené k invazi do kontinentální Evropy. K té nakonec dochází 6. června 1944. Joe si během seskoku bolestivě zraní ruku, přesto bude mezi 13 muži, kteří pod velením poručíka Richarda Winterse zaútočí u Brécourt Manor na pozice čtyř německých lehkých polních houfnic leFH 18 ráže 105 mm ostřelujících invazní pláž Utah, které se při ztrátě jednoho padlého podaří americkým výsadkářům zničit. Rota se poté zúčastní dalších bojů o normanské předmostí, např. dobytí města Carentan a jeho udržení proti protiútoku pancéřových granátníků 17. divize SS Götz von Berlichingen a německých výsadkářů. Později je z Francie stažena k odpočinku do Velké Británie.

Joe Toye absolvuje svůj druhý bojový seskok 17. září 1944 během operace Market - Garden v Nizozemí. Zde je raněn během nepřátelské dělostřelecké palby, za což obdrží své první Purpurové srdce. I když se 101. výsadkové divizi podaří osvobodit Eindhoven, bude se muset po německém protiútoku stáhnout. Toye se vyznamená poté, co jako velitel družstva dostane rozkaz zajmout a přivést k výslechu německého zajatce. Joe do "země nikoho" vyrazí sám a zanedlouho se skutečně vrátí se zajatcem. Díky němu tak Američané zjistí, že stojí proti silám 107. německé tankové brigády.

Ani po neúspěchu operace Market - Garden nedostanou příslušníci 101. výsadkové divize příliš času na odpočinek. 16. prosince 1944 vyráží k rychlému přesunu do Belgie. Jejich úkolem je čelit protiútoku jednotek německé 5. tankové armády s nedostatečnými zásobami prakticky všeho, včetně zimních uniforem a těžkých zbraní, v důležité silniční křižovatce Bastogne a především v okolních lesích. Zde je Joe Toye 1. ledna 1945 zraněn střepinou dělostřeleckého granátu do ruky. Je odvezen do polní nemocnice v Bastogne, ale protože nechce nechat své spolubojovníky čelit nepříteli samotné, po ošetření se vrací zpět do první linie. Richard Winters později vzpomínal, že když viděl Toye jak prochází kolem jeho velitelského stanoviště k frontové linii, zavolal na něj, aby si na chvíli odpočinul. Toye jen odpověděl: "Chci být se svými kamarády." O dva dny později, 3. ledna 1945, přichází seržant Joe Toye během jednoho z mnoha německých dělostřeleckých přepadů o pravou nohu. Během pokusu o jeho záchranu přichází o pravou nohu po dalším výbuchu i jeho přítel seržant William Guarnere. Nicméně oba výsadkáři těžká zranění přežijí.

Joe Toye je krátce poté převezen zpět do Spojených států. Absolvuje celkem devět operací. Z vojenské nemocnice v Atlantic City ve státě New Yersey je propuštěn v roce 1946, to už je poprvé ženatý. Později se s manželkou rozvedl, aby se pak oženil ještě jednou. Vychová tři syny a dceru. V invalidním důchodu si přivydělává výrobou vrtáků. Joe Toye, držitel mj. Bronzové hvězdy a čtyř Purpurových srdcí za zranění, což je mimochodem nejvíc ze všech příslušníků roty E, umírá v 76 letech 3. září 1995 v Readingu v Pensylvánii na rakovinu.

 

 

 

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.