Typ X a Typ XI – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Typ X a Typ XI

Základní technické podmínky: Typ XB

Typ: minonosná ponorka, výtlak: 1 763 tun na hladině a 2 177 tun pod hladinou, rozměry: délka 89,90 m, šířka 9,20 m, ponor 4,11 m, pohon: na hladině diesely o výkonu 4 200 bhp ( 3 131 kW ) a pod hladinou elektromotory o výkonu 1 100 HP ( 820 kW ), dva hřídele, rychlost: na hladině 16,5 uzlu a pod hladinou 7 uzlů, dosah: na hladině 34 400 km ( 21 375 mil ) při rychlosti 10 uzlů a pod hladinou 175 km ( 109 mil ) při rychlosti 4 uzlů, výzbroj: jedno 105 mm dělo, jedno 37 mm protiletadlové dělo, jedno ( později čtyři ) 20 mm protiletadlová děla, dva 533 mm torpédomety s 15 torpédy a 66 min, posádka: 52 důstojníků a mužů

Z pěti hlavních typů ponorek, jak je požadovaly předválečné specifikace, se hlídkové ponorky s krátkou, střední a dlouhou vytrvalostí realizovaly jako Typ II, Typ VII a Typ IX. Zbývají malá minonoska a křižníková ponorka s dlouhým dosahem. Po úpravách se proměnily v Typ X a Typ XI. Celkem byly postaveny pouze tři ponorky Typ XI, velmi velké čluny s délkou 115 m a výtlakem na hladině 3 140 tun. V podstatě šlo o hladinové korzárské lodě se schopností ponoření, dosahující na hladině rychlosti 23 uzlů, s nástavbou zahrnující prostor pro uložení malého zvědného hydroplánu a zdvojenými 127 mm děly na obou koncích.

Přestože se velká křižníková ponorka dočkala určitých úspěchů za 1. světové války, její způsob bojového nasazení se za 2. světové války stal nemožným a v jejich výrobě se nepokračovalo. Ve skutečnosti asi nejvýznamnějším počinem těchto člunů bylo zpozorování britského konvoje JW 55B ponorkou U – 601 v Norském moři na Vánoce 1943. Její hlášení mělo za následek vyplutí lodi Scharnhorst, usilující o záchyt konvoje. Ta však byla následujícího dne sama dostižena a potopena loděmi Royal Navy.

Typ XA byl ve skutečnosti velmi velkou minonoskou o 2 500 tunách s řadou svislých komor s minami stejného typu, jaký byl úspěšně použit u Typu VIID. Možná proto, že byl kvůli své velikosti považován za zranitelný, neopustil Typ XA nikdy rýsovací prkno a nahradil jej Typ XB. Osm těchto člunů bylo menších a měly tlakový trup kruhového průřezu s dlouhým a štíhlým vnějším trupem velkorysých proporcí. V přední části trupu bylo ve střední čáře umístěno šest zásobníků zasahujících od kýlu až do výstupku na hřbetu, krytého vyklenutým pláštěm. Každý z nich obsahoval tři sestavy min. Na každém boku bylo v prostoru mezi vnitřním a vnějším trupem 12 kratších zásobníků po dvou minách. Celkový náklad tedy činil 66 min velké ráže. Typ XB se měl pokud možno vyhýbat boji, takže měl jen dva torpédomety, stěsnané vpravo na zádi. Tyto ponorky se osvědčily spíše při zásobování než kladení min.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.