Řecký král Jiří II. – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Řecký král Jiří II. 20. 7. 1890 – 1. 4. 1947

Jiří II..jpg

Jiří II. se narodil v roce 1890 v Tatoii. Na řecký trůn nastoupil po odstoupení svého otce v roce 1922. V březnu 1924 po vyhlášení republiky opustil Řecko. V listopadu 1935 byla po plebiscitu obnovena monarchie a Jiří II. byl opět povolán na trůn. V dubnu 1936 se stal premiérem Joannis Metaxas a od 4. srpna 1936 nastolil se souhlasem Jiřího II. diktaturu. Když v říjnu 1940 napadla Itálie Řecko, Metaxs zemi rychle zmobilizoval a v prosinci zatlačil Italy zpět, avšak krátce poté v lednu 1941 zemřel. Když následující ministerský předseda Koryzis spáchal sebevraždu, byl Jiří II. nucen přijmout premiérské křeslo. Dne 22. února 1941 vedl rozhovory s britskými představiteli v čele s Anthony Edenem o dalším vedení války a o britské vojenské pomoci.

Dne 7. března se začaly vyloďovat britské jednotky v Řecku. Tato pomoc však přišla pozdě, takže nemohla rozsáhlou německou invazi, která začala 6. dubna 1941, zastavit. Jiří odjel nejprve na Krétu a poté do Káhiry, kde se usadila jeho exilová vláda. On sám dal přednost Londýnu. V březnu 1943 dojednal se Spojenými státy dohodu o půjčce a pronájmu válečného materiálu a služeb. V červenci 1943 byl nucen vyslovit v rozhlasovém projevu svůj úmysl uspořádat svobodné volby, které měly rozhodnout, zda bude Řecko po válce monarchií nebo republikou a zabránit tak vypuknutí občanské války.

Jeho vláda v Káhiře žila mezitím v neustálých politických sporech a někteří jeho stoupenci v Aténách byli údajně kolaboranti. Přestože měl král Jiří podporu Winstona Churchilla, vzniklo v Řecku po osvobození značné napětí, takže mu Churchill poradil, aby návrat odložil. Jiří se nakonec dal přesvědčit, aby se nevracel, pokud ho nepovolá zpět svobodně a poctivě vyjádřená vůle národa. Regentem byl jmenován arcibiskup Damaskinos a Jiří se do Řecka vrátil až teprve po plebiscitu v roce 1946. Řecký král Jiří II. zemřel v Aténách v roce 1947.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt