Alexander Papagos, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál Alexander Papagos 9. 12. 1883 – 4. 11. 1955

Alexander Papagos.jpg

Alexander Papagos se narodil v roce 1883 v Aténách. 28. října 1940, v době kdy fašistické Itálie napadla z Albánie Řecko, byl Papagos vrchním velitelem řecké armády. Útok odrazil a zatlačil italské jednotky zpět na území Albánie. Spojenecké velení nařídilo generálu Wavellovi, aby Papagosovi poslal posily. Na společné poradě schválili dne 22. února 1941 řečtí a britští vojenští činitelé plán obrany linie podél řeky Aliakmon, avšak o týden později zjistili Britové, které vedl Anthony Eden, že Papagos se svou armádou k linii podél Aliakmonu neustoupil, nýbrž vyčkává, jaké stanovisko zaujme Jugoslávie.

Dne 9. března 1941 zaútočili Italové znovu, k tomu jim však na pomoc přispěchala i německé vojska. Britsko – řecké oddíly musely před nepřátelskou přesilou ustoupit. Dne 21. dubna generál Tsolacoglou Papagose zbavil velení. O šest dní později, 27. dubna, bylo Řecko pod kontrolu Němců. V roce 1943 byl Papagos převezen jako rukojmí do koncentračního tábora Dachau, kde ho v roce 1945 osvobodily americké jednotky. Vrátil se do své funkce vrchního velitele armády a v poválečných letech bojoval proti komunistickým partyzánům v severním Řecku. Generál Alexander Papagos zemřel v roce 1955 v Aténách.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt