Karel Knaifl, plukovník in memoriam – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovník in memoriam Karel Knaifl 17. 5. 1914 – 24. 7. 1988

Karel Knaifl, budoucí příslušník 311. československé bombardovací perutě se narodil v Hořicích v roce 1914. Vojenskou službu nastoupil v roce 1936 ve vojenské leteckém učilišti v Prostějově. Začátkem května 1939 opustil okupovanou vlast a zamířil do Polska. Již 10. června téhož roku je v Sidi - Bel - Abes v Africe přijat do řad francouzské Cizinecké legie. Po vyhlášení války byl 4. září 1939 přeřazen na leteckou základnu Uargla jako pilot a záhy přeložen k leteckému pluku 101 v Toulouse jako bojový pilot.

Po porážce Francie zamířil do Velké Británie, kde byl v červnu 1940 přijat do výcviku na britských letounech. Bojově začal létat u „tři sta jedenácky“ v dubnu 1941. Poté byl převelen ke speciální 138. britské perutě RAF, která se specializovala na shozy parašutistů nad okupovanou Evropou. Podílel se tak i na výsadcích Silver A a B a Anthropoid.Poté se znovu připojil k 311. peruti, která v té době již byla součástí Velitelství pobřežního letectva a zúčastnil se s ní hlídkování a útoků na německá plavidla nad Biskají, Severním mořem a Atlantským oceánem.

Po skončení války a návratu do vlasti v srpnu 1945, se stal velitelem letecké školy v Olomouci. Po komunistickém převratu byl však v roce 1949 z armády propuštěn a uvězněn. Z vězení byl propuštěn v roce 1952. Poté pracoval jako dělník a i když byl částečně rehabilitován a dokonce povýšen na podplukovníka v záloze nebyl mu dovolen návrat do služby. Dále tak pracoval v JZD a to až do odchodu do důchodu. Karel Knaifl, který byl v roce 1991 in memoriam povýšen na plukovníka zemřel v Pardubicích v létě 1988.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt