SS – Obersturmbannführer Adolf Eichmann 19. 3. 1906 – 31. 5. 1962
Eichmann, fanatický antisemita, se narodil v rakouském Solingenu v roce 1906. Vystudoval v Linci. Živil se jako obchodní cestující, krátce po ukončení svých studií se stal členem rakouské nacistické strany. Jako aktivní straník musel v roce 1932 emigrovat do Německa. Zde psal články do Der Stürmer, antisemitských novin. Poté vstoupil do SD jako odborník na židovskou problematiku. V roce 1937 navštívil Palestinu, aby se setkal s tamními arabskými vůdci, britská mandátní policie jej však z Palestiny vykázala. Eichmann zpočátku viděl v sionistech prostředek k podněcování Židů k opuštění Evropy, tento postup se však neosvědčil, neboť imigrační kvóty pro Palestinu byly mnohonásobně překračovány.
V roce 1941 se Eichamnn stal šéfem sekce IV BG u gestapa, což bylo oddělení pro židovské záležitosti. Na konferenci ve Wannsee 20. ledna 1942, kde byla představena idea konečného řešení židovské otázky, pořídil puntičkářský zápis z jednání. 1. července 1943 dosáhl vydání dekretu, podepsaného Martinem Bormmanem, který Židy zbavoval práva na odvolání před soudem. Eichmann organizoval transporty do koncentračních táborů a budování plynových komor coby nejúčinějšího prostředku zabíjení. Vyhlazení židovské rasy pokládal za hlavní cíl svého života. Na jaře a v létě 1944 se například aktivně podílel na deportacích maďarských Židů do Osvětimi, kde jich na 400 000 zahynulo.
Podle některých informací se však Eichmann s některými Židy stýkal, dokonce měl židovskou milenku, která žila ve Vídni. Na konci války za neobjasněných okolností uprchl z amerického internačního tábora a s pomocí vatikánského pasu, znějícího na jméno Ricardo Klement, se dostal do jižní Ameriky. Nepotvrzené, byť vysoce pravěpodobné, jsou informace o tom, že spolupracoval s americkými a britskými tajnými službami. V roce 1950 se usadil v Buonos Aires v Argentině a zde žil až do roku 1960, kdy jej odhalili a unesli izraelští agenti. V Izraeli stanul před soudem. Až do konce života zůstal puntičkářským byrokratem, jeho přesné a obsažné odpovědi při intenzivním vyslýchání zaplnily 3 500 stran. Byl shledán vinným za zločiny proti lidskosti a 31. května 1962 v Ramle v Izraeli oběšen.