Walther Model, Polní maršál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Polní maršál Walther Model 24. 1. 1891 – 21. 4. 1945

Walther Model se narodil 24. ledna 1891. Do armády vstoupil roku 1909. Během 1. světové války a za období Reischwehru stabilně postupoval po služebním žebříčku a počátek 2. světové války jej zastihl coby náčelníka štábu IV. sboru určeného k přepadení Polska. V době tažení na Západě v květnu 1940 byl náčelníkem štábu 16. armády. Modelovým dalším úkolem bylo velet 3. tankové divizi během operace Barbarossa, kdy vedl útok přes řeku Dněpr. Rychle pak postoupil do velení LVI. tankového sboru. V říjnu 1941 byl povýšen na generála a v lednu 1942 se stal velitelem 9. armády. V této funkci si rychle získal uznání jako mistr pružné obrany. Tato schopnost byla Modelovi ku prospěchu, protože v říjnu 1943 mu bylo svěřeno velení skupiny armád Sever a tu měl vést při jejím ústupu na linii Panther.

Dne 1. března 1944 byl Model povýšen na polního maršála. 30. března 1944 nahradil von Mansteina coby velitele skupiny armád Jih a úspěšně zbržďoval ruský postup ke karpatským horským průchodům do Maďarska. V červnu 1944 byl převelen jako velitel skupiny armád Střed, kde opět dosáhl značného úspěchu při zadržování ruského postupu v Bělorusku a před Varšavou ( operace Bagration ). Hitler převelel Modela 18. srpna 1944 do Francie, aby se stal po Klugem vrchním velitelem vojsk na západní frontě.

Dne 5. září se ovšem stal velitelem skupiny armád B, která se záhy střetla s problémem spojeneckého výsadku u Arnhemu. V zimě 1944/1945 pomáhal s plánováním a realizací německé ofenzívy v Ardenách. Na jaře 1945 musela Modelova skupina armád ustoupit k řece Ruhr, kde byla obklíčena. Model 15. dubna své velitelství rozpustil a o šest dní později se raději zastřelil, než aby se vzdal. Byl pohřben v lese nedaleko Wuppertalu. Byl přísný jak k sobě, tak ke svým vojákům, ale jen v mezích možností. Měl obzvláštní schopnost, vydupat zálohy z ničeho.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.