Hans Speidel, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Hans Speidel 28. 10. 1897 – 28. 11. 1984

Hans Speidel.jpg

Hans Speidel se narodil v roce 1897 v Metzingenu. Na začátku války prošel různými štábními funkcemi. Koncem války představoval klíčovou postavu v pozadí důstojnického spiknutí proti Adolfu Hitlerovi. Speidel měl významné postavení. Od června do srpna 1940 působil jako náčelník štábu u vojenského velitelství Paříž a od října 1940 do března 1942 působil ve stejné funkci u vojenského velitelství Francie. Po této významné funkci působil od března do června 1942 jako náčelník štábu u V. armádního sboru.

Dne 21. února 1943 byl jmenován náčelníkem štábu v armádním oddílu Kempf, kde svou funkci vykonával do srpna 1943. Od srpna 1943 do května 1944 byl náčelníkem štábu 8. armády. Dne 15. dubna 1944 byl jmenován náčelníkem štábu u skupiny armád B, jíž velel Erwin Rommel. Tou dobou spiklenci již značně rozvinuli své plány na atentát na Adolfa Hitlera. Šlo jim především o to, aby uzavřeli příměří se západními Spojenci.

Na Speidelův pokyn přemlouval von Stülpnagel Rommela k účasti na spiknutí, ten však zůstal poměrně vlažný. Také podobný pokus získat pro spolupráci polního maršála von Rundstedta selhal. Spojenecká invaze do Normandie a nahrazení von Rundstedta polním maršálem von Klugem vedly ke změně plánu. Většina starších generálů ve Francii atentát na Hitlera nepodporovala, ale kdyby Hitler zemřel, byli by spiklencům pomohli. Speidel patřil ke generálům, kteří podpořili von Stauffenbergův pokus o odstranění Vůdce. Po nezdaru atentátu odmítl uposlechnout Hitlerova rozkazu a zničit Paříž. Dne 5. září 1944 byl zatčen a uvězněn, ale při výslechu neposkytl žádné informace. Po sedmi měsících uprchl a až do konce 2. světové války se skrýval. Hans Speidel zemřel v roce 1984 v Bad Honnefu v Německu.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.