Viceadmirál Aritomo Gotó – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Viceadmirál Aritomo Gotó 23. 1. 1888 – 12. 10. 1942

Aritomo Gotó se narodil roku 1888 v Ibaraki v Japonsku. Absolvoval Japonskou námořní akademii v roce 1910. Jeho kariéra pokračovala bez problémů a v září 1939 byl jako viceadmirál jmenován velitelem 6. křižníkové divize, v níž sloužil až do své smrti a která se skládala ze čtyř těžkých křižníků Aoba ( vlajková loď ), Furutaka, Kinugasa a Kako.

Do 2. světové války se Gotó zapojil již 23. prosince 1941 svou účastí v bitvě o americký ostrov Wake. V květnu 1942 byla jeho divize součástí loďstva, které poskytovalo pomoc při operaci Mo, jež zahrnovala vylodění na ostrově Tulagi a pokus o napadení přístavu Port Moresby na tehdejší australské východní části Nové Guineje a vyvrcholila nerozhodnou bitvou v Korálovém moři. V této bitvě byla japonská letadlová loď Šohó napadena a potopena americkými letadly, zatímco Gotóovy křižníky byly příliš vzdáleny a nemohly jí poskytnout pomoc. V Kaviengu a Rabaulu na ostrovech Nové Irsko a Nová Británie byla umístěna 6. křižníková divize, která odtud operovala v rámci účasti japonského loďstva na bojích o Guadalcanal během jejich prvních měsíců. Spolupracovala s dalšími válečnými loděmi pod souhrnným velením admirála Guiničiho Mikawy běhen bitvy o ostrov Savo dne 8. srpna 1942, jejímž výsledkem bylo potopení čtyř spojeneckých křižníků. Při návratu do Kaviengu však byla Gotóova loď Kako zasažena torpédem ze spojenecké ponorky a potopila se.

O dva měsíce později, 11. října 1942, bombardovaly večer Gotóovy křižníky spojeneckou leteckou základnu Henderson Field na Guadalcanalu a podporovaly tzv. Tokijský expres. Narazily na konvoj kontraadmirála Normana Scotta, který připlouval z Nové kaledonie. Americké loďstvo se skládalo ze čtyř křižníků a pěti torpédoborců, které poskytovaly ochranu dopravním lodím s mužstvem. Gotó se mylně domníval, že Američané na něho po západu slunce nezaútočí. Jenže ti byli vybaveni radarem a Scottovy posádky byly vycvičeny k vedení nočního boje. Americké loďstvo zahájilo palbu na vzdálenost 4 600 metrů. Již první salvy zasáhly Gotóovu vlajkovou loď Aoba, zapálily ji a viceadmirál byl těžce raněn. Brzy na to byl zapálen i křižník Furutake a torpédoborec Fuvuki. Toto střetnutí, označované jako bitva u Mysu naděje, ukončilo dočasně japonskou převahu ve vodách okolo Guadalcanalu. Těžce raněný Gotó zemřel následujícího dne.

 

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.