Generálmajor Orde Charles Wingate 26. 2. 1903 – 24. 3. 1944
Generálmajor Wingate se narodil roku 1903 v Naini Tai v Indii. Patřil ke zcela výjimečným, netradičním a nekonvečním charismatickým vojenským osobnostem dějin britské armády. Wingate nastoupil vojenskou službu u královského dělostřelectva v roce 1923, sloužil v Súdánu, podnikl výzkumy v Libyjské poušti a v letech 1936 – 1939 působil jako zpravodajský důstojník v Palestině. V této době organizoval noční hlídky na ochranu židovských osad před arabskými nájezdy. Svým tehdejším působením si získal trvalou úctu Izraelců.
Prvním zásahem Wingatea do průběhu 2. světové války bylo velení takzvanému Gideonovu vojsku během operace proti Italům v Etiopii koncem roku 1940. Vstoupil vítězně do Addis Abeby, ale pak se jeho kariéra zarazila, když byl místo do další války poslán ke kancelářské práci. Byl tím natolik deprimován, že se za malarického záchvatu pokusil o sebevraždu.
Náladu mu zlepšilo přeložení do Indie, aby tam vytvořil a vycvičil Skupiny hloubkové infiltrace. Tyto skupiny jsou známější jako Činditové. Měly velikost brigád a zahájily svou činnost na jaře roku 1943 akcemi v Barmě okupované Japonci. Pronikaly do Barmy ze západu, překročily řeku Chidwin a přes těžké ztráty vedly účinné partyzánské operace proti Japoncům. Byly zásobovány ze vzduchu. Protože se později terén ukázal jako nevhodný k operacím tohoto druhu, vrátily se oklikou do Indie. Wingate zároveň pomáhal vycvičit podobné americké armádní jednotky známé jako Merrillovi záškodníci podle jejich velícího generála Franka Dowa Merrilla.
Úspěchy Činditů proměnily Wingatea v národního hrdinu, který dokázal, že britská armáda dokáže bojovat s Japonci i v těžkých podmínkách džungle. V březnu 1944 byl Wingate jmenován velitelem leteckých výsadkových jednotek v propůjčené hodnosti generálmajora. Jeho jednotky přerušily důležitou železnici Mandalaj – Myitkyina. Zároveň zahájil v únoru 1944 novou operaci Činditů, tentokrát zahrnujících šest brigád. Koncem března však generálmajor Wingate zahynul při letecké havárii v barmské džungli.