USS Birmingham – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS Birmingham

Základní technické údaje: USS Birmingham

Výtlak: 10 800 t, rozměry: délka 186 m, šířka 20,2 m, ponor 7,6 m, pohon: čtyři parní turbíny o výkonu 100 000 HP ( 73 600 kW ), rychlost: 33 uzlů, pancéřování: paluba 51 mm, boky 127 mm, výzbroj: dvanáct děl ráže 152 mm ve čtyřech trojhlavňových věžích, dvanáct protiletadlových děl ráže 127 mm, dvacet osm protiletadlových děl ráže 40 mm, deset protiletadlových děl ráže 20 mm, letadla: čtyři plovákové letouny, posádka: 1 200 důstojníků a mužů

USS Birmingham.jpg

USS Birmingham byl lehký křižník třídy Cleveland. S 27 postavenými kusy to byla co do počtu nejsilnější třída křižníků. Další nové lodě třídy Cleveland však již nebyly stavěny jako křižníky, ale jako letadlové lodě třídy Independence. Třída Cleveland se vyznačovala zejména silnou protiletadlovou výzbrojí a její konstrukce byla všeobecně považována za zdařilou a vyváženou.

USS Birmingham byl nasazen především v Pacifiku a tam byl také několikrát těžce poškozen. Zpočátku, po zavedení do výzbroje koncem ledna 1943, se křižník pohyboval především ve Středozemním moři a poskytoval palebnou podporu při vylodění na Sicílii v červenci 1943. Poté byla loď přidělena k tichomořské flotile. Dne 8. listopadu 1943 dostal křižník Birmingham u Bougainville dva zásahy torpédy japonských letounů a proto musel odplout k opravám do loděnice, kde zůstal až do 18. února 1944. Po návratu k tichomořské flotile se zúčastnil řady operací, které přestál nepoškozený.

V bitvě v Leytském zálivu se snažil střežit náletem těžce poškozenou letadlovou loď Princeton, ale obrovská exploze letadlovou loď roztrhla. Sám křižník byl také těžce poškozen. Mezi příslušníky jeho posádky bylo 237 mrtvých a 426 raněných a jeho nástavby byly z velké části natolik poškozeny, že byly nepoužitelné. Po opakovaném pobytu v loděnicích, kde byl až do ledna 1945, se křižník zúčastnil invaze na Iwodžimu a Okinawu. U Okinawy se stal USS Birmingham 4. května 1945 cílem útoku většího počtu letounů kamikaze. Poté co sám sestřelil tři japonská letadla, se čtvrtému podařilo zasáhnout ho do přídě a těžce poškodit. Následkem bylo 51 mrtvých a 81 raněných a nutnost podstoupit další opravu. Po válce se USS Birmingham vrátil do San Franciska, kde byl 2. ledna 1947 přeřazen do stavu rezerv.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.