Křižníky třídy Cleveland
Základní technické údaje: Třída Cleveland
Výtlak: standardní 10 000 t, plný 13 775 t, rozměry: délka 185,9 m, šířka 20,3 m, ponor 7,6 m, pohon: parní turbíny General Electric o výkonu 100 000 shp ( 74 570 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 33 uzlů, pancéřování: pás 38 – 127 mm, paluba 76 mm, věže 76 – 127 mm, barbety 127 mm, velitelská věž 165 mm, výzbroj: dvanáct 152 mm děl, dvanáct univerzálních děl ráže 127 mm, osm, později dvacet čtyři, nebo dvacet osm protiletadlových děl ráže 40 mm a deset až dvacet jedna protiletadlových děl ráže 20 mm, letadla: čtyři plovákové letouny, posádka: 1 425 důstojníků a mužů
Před dojmem japonské třídy Mogami se 152 mm děly postavili Američané ve 30. letech devět patnáctidělových křižníků třídy Brooklyn. V rámci válečného programu však přešli na praktičtější dvanáctidělové uspořádání s posílenou baterií střední ráže a protiletadlovou výzbrojí. Přestože zjevně vycházely z třídy Brooklyn, byly tyto nové křižníky třídy Cleveland při zhruba stejné délce poněkud širší a lépe pancéřované. Kýl samotné Cleveland byl položen v červenci 1940 a o pět let později čítala tato třída 26 jednotek. Dalších devět trupů pak bylo přestavěno na rychlé lehké letadlové lodě ( CVL ) třídy Independence. Stavba dalších tří byla zrušena a čtvrtý byl dokončen jako raketový křižník, což činí z této třídy s celkovým počtem 39 lodí nejrozsáhlejší program stavby křižníků vůbec.
Stejně jako u těžkých křižníků bylo uspořádání nástaveb dále zdokonaleno vývojem jednokomínové verze, třídy Fargo. Ty však byly dokončeny jen dvě, kvůli skončení války a zavedení plně samočinných 6“ děl. V důsledku objemnějšího nabíjecího mechanismu byly tyto zbraně lefetovány v nových dvoudělových věžích a vzhledem k vyšší rychlosti střelby bylo možno očekávat méně hlavní na loď. US Navy však i nadále trvalo na 12 dělech a výsledkem bylo, že šestivěžové lodě třídy Worcester musely být o 21,7 m delší a mít o 20 % vyšší výkon strojů.
Jako všechna děla této generace přišlo i samočinné 152 mm dělo příliš pozdě a jeho roli převzala řízená střela. Dokončeny byly jen dvě lodi třídy Worcester, později přestavěné na přechodný typ raketového křižníku s dálkovými protiletadlovými řízenými střelami Talos na zádi. Ty pak přežily až do nedávné doby, hlavně proto, že se díky svým nemoderně prostorným ubytovacím kapacitám dobře hodily jako vlajkové lodě v době míru. Žádná z lodí třídy Cleveland nebyla za 2. světové války ztracena.