Těžké křižníky třídy Mogami – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Těžké křižníky třídy Mogami

Základní technické údaje: Mogami ( 1934 )

Mikuma ( 1934 ), Suzuja ( 1934 ) a Kumano ( 1936 )

Výtlak: standardní 12 400 tun, rozměry: délka 203,9 m, šířka 20,2 m, ponor 5,8 m, pohon: turbíny o výkonu 150 000 shp ( 111 855 kW ), čtyři hřídele, pancéřování: pás 100 mm, paluba 35 mm, věže 25 mm, výzbroj: deset 203 mm děl, osm 127 mm univerzálních děl a osm 25 mm protiletadlových děl, dvanáct 610 mm torpédometů, letadla: tři plovákové letouny, posádka: 850 důstojníků a mužů

Na rozdíl od svého dřívějšího námořního vzoru, Spojeného království, přijali Japonci křižník s 203 mm děly s nadšením, když jejich jedinými lehkými křižníky byly Scouty se 140 mm děly jako třída Sendai. Kvůli omezením Londýnské smlouvy z roku 1930 však postavili čtyři velké lodě třídy Mogami s děly ráže 155 mm, což zase přimělo Američany ke stavbě třídy Brooklyn, rovněž s 15dělovou baterií hlavní ráže. Pro dosažení vysoké konstrukční rychlosti 37 uzlů byly japonské lodě velmi štíhlé a ukázaly se jako nebezpečně zranitelné. Proto dostaly v roce 1937 na trup dodatečnou obšívku. Pak uplynuly necelé dva roky a po vypršení všech dohod prošly další přestavbou, trojdělové věže ráže 155 mm nahradily dvoudělové ráže 203 mm a zvětšily se protitorpédové výdutě. Jejich rychlost pak činila pouhých 34 uzlů, stejně jako u třídy Brooklyn, ale s o 50 % vyšším výkonem.

Za 2. světové války tvořila celá třída jednolitou 7. křižníkovou eskadru pod velením obávaného kontraadmirála Kurity a byla neustále v akci. Lodě Mogami a Mikuma sehrály rozhodující roli při zničení USS Houston a HMAS Perth po bitvě v Jávském moři. Později, jako součást diverzních sil v bitvě u Midway, se oba křižníky ještě před útokem palubních letounů srazily s těžkými následky, Mikuma se potopil, ale Mogami s 300 padlými přežil a následujícího dne bojoval.

V listopadu 1943 byl Mogami spolu s velkým svazem japonského loďstva překvapen náletem u Rabaulu. Byl zasažen a těžce poškozen, ale v plamenech a se zatopenou přídí o vlásek unikl. Pak ještě přežil bitvu ve Filipínském moři, aby našel svůj konec v noční bitvě v úžině Surigao. Poničený střelbou se srazil s Nači, ale i tentokrát se z toho dostal. Následující den na loď, stále ještě se držící na hladině, zaútočily letouny. Zbytek posádky ji opustil a poté byla potopena japonským torpédem. Také dvě zbylé lodě této třídy byly ztraceny v boji.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.