Waco CG-4A Hadrian – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Waco CG – 4A Hadrian

Základní technické údaje: Waco CG – 4A

Typ: transportní kluzák, výkony: max. rychlost ve vleku 201 km/h, hmotnost: prázdná 1 719 kg, plná 4 082 kg, rozměry: rozpětí 25,5 m, délka 14,73 m, výška 3,85 m, výzbroj: žádná

Jediným americkým bojovým kluzákem 2. světové války se stal typ Waco CG – 4A, jemuž Britové říkali Hadrian a Američané Haig, zkonstruovaný z ocelových trubek a dřeva s plátěným potahem. Letoun charakterizovala velká odklápěcí příď, umožňující nakládání a vykládání lehkého vozidla, hlavní úkol ale představovala přeprava 15 plně vyzbrojených vojáků, sedících na lavici podél stěn kabiny. Letoun vznikl vývojem z menšího typu XCG – 3 pro devět mužů, definitivní CG – 4A, či známý pod populární přezdívkou Jayhawk, se následně vyráběl ve velkých sériích ve výrobních závodech firem Beech, Boeing, Cessna a Ford, roli subdodavatelů pak převzala celá řada menších společností.

Do akce se Hadriany poprvé dostaly roku 1943 při přípravných výsadkových operací spojeneckých angloamerických sil, jež posléze vedly k obsazení Sicílie v létě téhož roku. Podruhé do historie se typ zapsal v červenci téhož roku, kdy transportní letoun Dakota s britskou posádkou vlekl jeden kluzák se zastávkami z  Montrealu až do Anglie. Stroj přitom urazil 5 633 km v 28 letových hodinách. Jeho náklad představovaly vakcíny pro Sovětský svaz. Proběhla rovněž celá řada experimentů směřujících k vyvinutí motorizované verze tohoto kluzáku, při nichž testy procházely motory nejrůznějšího typu ( včetně 4válcových horizontálních pohonných jednotek Franklin ). Vhodné dva motory, umístěné na křídelní vzpěry, se nakonec nenašly, žádný sériově vyráběný letoun PG  nakonec nevznikl.

Za dva roky probíhající sériové výroby dokončily americké letecké závody 12 393 kluzáků, z nichž se několik tisícovek dočkalo řady nasazení v letech 1944 a 1945, tedy nejenom při slavné invazi v Normandii, ale i při výsadku přes Rýn. Později Spojenci značné množství těchto strojů předisponovali na Dálný východ, kde s nimi plánovali provést invazi přímo do Japonska. Předpokládalo se, že v tomto případě budou kluzáky vlečeny ve dvojicích vedle sebe, tedy způsobem osvědčeným již při invazi v Normandii. V omezeném množství vznikla i modernizovaná varianta CG – 15A s rozpětím zmenšeným na 18,95 m, rekonstruovanou přídí a zpevněným podvozkem.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.