Grumman JRF Goose – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Grumman JRF Goose

Základní technické údaje: Grumman JRF – 4 Goose

Typ: dvoumístný ( 2  členové posádky + 4 cestující ) lehký transportní/hlídkový letoun, pohonná jednotka: dva hvězdicové pístové motory Pratt a Whitney R – 985 – AN – 6 Wasp Junior o výkonu 450 k ( každý ), výkony: max. rychlost 323 km/h ve výšce 1 524 m, dolet 1 030 km, dostup 6 400 m, hmotnost: plná 3 608 kg, rozměry: délka 11,68 m, rozpětí 14,94 m, výška 4,93 m, výzbroj: dvě 113 kg pumy nebo hlubinné nálože pod křídly

Grumman JRF Goose.jpg

Goose ( husa ), vyvíjený z návrhu lehkého komerčního obojživelníku Grumman G – 21 z roku 1936, byl vyráběn pod označením OA – 9 pro armádu Spojených států, jako JRF – 1, JRF – 2, JRF – 4 a JRF – 5 pro námořnictvo a jako JRF – 3 pro Pobřežní stráž. Bylo to šestimístné lehké transportní a hlídkové letadlo s celou řadou mírných variací. Goose poháněný dvěma hvězdicovými motory Pratt a Whitney R – 985 – AN – 6 Wasp Junior o výkonu 450 k, poprvé vzlétl v červnu 1937. Dodávky prvních vyrobených exemplářů poháněných stejnými motory probíhaly v roce 1938.

Goose byl hornoplošník se samonosným křídlem vybavený štěrbinovými klapkami, měl dvouschodovitý trup poloskořepinové konstrukce. Dva členové posádky seděli vedle sebe a ihned za pilotní kabinou byla čtyři sedadla pro cestující. Ve hlídkovací verzi byl Goose pod každým křídlem vybaven jedním závěsem pro 113 kg pumu nebo hlubinnou nálož. Letouny určené pro Pobřežní stráž byly rovněž vybaveny autopilotem a odmrazováním, aby je bylo možné provozovat v severském klimatu. Kromě výše zmíněných rolí se Goosy používaly také jako fotografické průzkumné stroje, pro navigační výcvik, k vlekání cvičných cílů, ničení nepřátelských ponorek a pro pátrání a záchranu sestřelených letců.

Ve Velké Británii je Pomocné transportní letectvo používalo také jako nákladní letouny. Kromě amerických ozbrojených složek provozovalo tento typ také Kanadské královské letectvo, Francouzské námořní letectvo a Portugalské námořní letectvo. Zatímco americké námořnictvo své Goosy vyřadilo z provozu brzy po skončení války, Pobřežní stráž je provozovala po několik dalších let. Posledním výrobním modelem byl JRF – 6. Údaje o počtu vyrobených letadel jsou poněkud zavádějící, za což může především skutečnost, že některé stroje v civilním vlastnictví byly zmilitarizovány, ale všeobecně se předpokládá, že bylo vyrobeno 300 vojenských modelů. Po válce si Husy získaly značnou popularitu u civilních provozovatelů a došlo i na řadu vylepšení, například model McKinnon Goose se čtyřmi motory nebo dvoumotorová turbovrtulová verze..

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.