William Joyce – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

William Joyce 24. 4. 1904 – 3. 1. 1946

William Joyce 24.4. 1904 - 3.1. 1946.jpg

William Joyce si vybudoval jméno jako Lord Haf – haf a to díky svému ironickému hlasu. Na tuto přezdívku byl však velmi hrdý. Byl jedním ze zakladatelů Národní socialistické ligy ve Velké Británii. Narodil se ve Spojených státech amerických v roce 1904, většinu života ale prožil v Irsku. Pokaždé, když prsty přejel přes jizvu na tváři jdoucí až na krk, si připomenul co je jeho cílem. Podle jeho vyprávění mu toto zranění způsobil „židobolševik“ zastávající samostatnost Irska.

Joyce se vydal směrem britského fašismu, strany, která podle něj měla zvítězit. Ačkoli ho Německo přijalo jako svého občana, chtěl se vždycky vrátit do Británie. Byl nesmírně hrdý na to, že je zaměstnancem Goebbelsova Ministerstva propagandy a že je nejpopulárnějším moderátorem anglického vysílání. V době 2. světové války ho pravidelně poslouchalo přes 6 000 000 lidí. V květnu 1945 však musel Joyce opustit potápějící se loď jménem Německo. Již tam pro něj nebylo bezpečno. Ve vysílání se rozloučil větou: „Heil Hitler a sbohem“. Jeho plán na útěk mu však nevyšel, byl zraněn, zatčen a odvezen do Velké Británie před soud.

Joyceův hlas však ani zde neztrácel nic na své sebejistotě, třebaže stál u soudu v poutech na rukou a byl obviněn z vlastizrady. Obviněný hlasatel se snažil hájit tím, že nikdy nebyl poddaným anglického krále a tudíž nemohl svou vlast zradit. Paradoxně by mu pomohlo, kdyby Irsko nebylo chápáno jako součást britského království, jak to vnímal v minulosti i on sám. V poválečné atmosféře neměly jeho slova šanci soudce přesvědčit. Joyce byl prototypem zrádce, a proto musel být popraven. Následující den, 3. ledna 1946 byl rozsudek trestu smrti oběšením vykonán.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.