21 – cm Wurfgranate 42
Základní technické údaje: 21 – cm Wurfgranate 42 Spreng
Hmotnost: celková 110 kg, hnací náplně 18 kg, bojové náplně 10 kg, rozměry: délka 1,25 m, průměr 210 mm, výkony: počáteční rychlost střely 320 m/s, dostřel 7 850 m
Po úspěchu svých 15 cm raket se němečtí konstruktéři rozhodli vyrobit větší raketu. V roce 1941 se objevila raketa ráže 210 mm. Na první pohled raketa 21 – cm Wurfgranate 42 Spreng ( trhavá raketa ) vypadala obdobně jako konvenční dělostřelecká střela. Na jejím dně však bylo 22 raketových trysek skloněných pod určitým úhlem vzhledem k podélné ose rakety. Sklon trysek vyvolával otáčení rakety kolem své osy, čímž se raketa stabilizovala. Dlouhá aerodynamická špička rakety byla rovněž zavádějící, neboť byla dutá a vlastní bojová část byla posunuta mírně dozadu. Bojová část obsahovala 10,17 kg trhaviny, jejíž výbuch měl ohromný účinek. Raketa byla při ničení velmi úspěšná a tak se vyráběl jen tento trhavý typ.
21 cm rakety se používaly jen v raketometu 21 – cm Nebelwerfer 42. První zařízení tohoto typu zasáhlo do bojů v Sovětském svazu během roku 1943. Nějaký čas ještě trvalo, než se podařilo konstrukci raketometu zcela dokončit. Původně měl být raketomet pouhou zvětšeninou stávajících raketometů Nebelwerfer 41 ráže 15 cm se šesti raketnicemi. Větší ráže však přinesla problémy s nevyvážeností při přepravě a střelbě. Počet raketnic se proto snížil na pět, čímž se potíže odstranily. Větší raketomet jinak používal stejnou lafetu jako jeho předchůdce, vytvořenou úpravou lafety protitankového kanonu Pak 35/36. Stejně jako u 15 cm raketometu se rakety odpalovaly elektricky. Po nabití raket do raketnic se posádka vzdálila do bezpečné vzdálenosti nebo ukryla.
Na povel potom jeden člen posádky pomocí ovládací skříňky zahájil palbu. Rakety se odpalovaly postupně v pevně stanoveném časovém rozmezí. Při střelbě raket vznikalo velké množství dýmu a zvířeného prachu, které prozrazovaly polohu raketometné baterie nepříteli. Za letu rakety vydávaly typický kvílivý zvuk. Kvůli dýmu, oblakům prachu a hluku vznikajícím při střelbě musely být obsluhy raketometů Nebelwerfer zdatné v rychlém přechodu z palebné do pochodové polohy. Každá palba velkých salv, nutných k pokrytí cíle, rychle přinesla odvetnou dělostřeleckou nebo raketometnou palbu, která mohla raketometné jednotky umlčet. 21 cm rakety zapůsobily mohutným dojmem na každého, kdo měl možnost seznámit se s jejich účinkem. Především Američané považovali konstrukci německé rakety a raketometu za nesrovnatelně lepší než u svých vlastních zbraní. Do USA se odvezly některé německé rakety, které Američanům posloužily jako vzor při výrobě kopií. Americkou napodobeninou německého originálu byla 210 mm raketa M36. Používala se při testech a výzkumech, které sice nevedly ke vzniku bojové zbraně, Američanům však pomohla seznámit se s technologií dělostřeleckých raket.