Reising model 50 a model 55 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Reising model 50 a model 55

Základní technické údaje: Reising model 50

Ráže: 45´´, celková délka: 857 mm, délka hlavně: 279 mm, hmotnost: 3,7 kg, počáteční rychlost střely: 280 m/s, kadence: 550 ran/min, nabíjení: krabicový zásobník na 12 nebo 20 nábojů

Samopaly Reising model 50 a pozdější model 55 jsou dalšími příklady, jak lze konstrukci samopalu zkomplikovat použitím závěru, který oproti dynamickému zdánlivě nabízí lepší funkci. U Reisingu model 50, který se začal vyrábět v roce 1940, se místo obvyklé střelby z otevřeného dynamického závěru, běžně používaného u samopalů, uplatnila střelba z uzavřeného polouzamčeného závěru. Závěrový systém fungoval celkem dobře, ale v jeho konstrukci byl zapracován složitý mechanismus ovládající úderník uložený v závěru. Tím se celá konstrukce zbraně značně zkomplikovala, navíc další součásti znamenaly větší poruchovost.

 

 

Reising model 50 byl původně navržen pro komerční trh. V jeho konstrukci se proto neprojevily armádní požadavky jako v případě následujícího modelu, který se objevil o několik let později. Model 50 byl kvalitně vyrobený samopal. Jeho zvláštností bylo napínání mechanismu zbraně, které se provádělo pomocí páky zapuštěné v drážce na spodní straně předpaží. Na horní straně pouzdra závěru tak scházely obvyklé problematické prvky jiných samopalů. Nebyla zde závěrová páka, zachytávající za oděv a její drážka, která umožňovala pronikání prachu a nečistot do vnitřního ústrojí zbraně, kde potom mohly způsobit poruchu funkce.

Toho však nebyl ušetřen ani samopal Reising, protože ke znečištění drážky na předpaží docházelo také. Drážka se navíc obtížně čistila a byla tak eventuálním zdrojem funkčních potíží. Zvenčí vypadal model 50 jako celkem jednoduchá zbraň. Vnitřní ústrojí však bylo poměrně složité. Když se Reising model 50 poprvé nabízel americkým ozbrojeným silám, nebyly samopaly u americké námořní pěchoty na žebříčku priorit příliš vysoko. Tento přístup se ale později podstatně změnil a tak při nedostatku jiných zdrojů samopalů nakoupila námořní pěchota samopaly Reising model 50. Brzy po vyzbrojení svých jednotek samopaly Reising však námořní pěchota zjistila, že samopal má určité slabiny a soustředila se na jiné typy.

Model 50 posuzovala i britská nákupčí komise, která jich však zakoupila jen málo. Další samopaly Reising putovaly do Kanady. Větší počet se prodal do Sovětského svazu. Reising model 50 se vyráběl ještě v roce 1945, celkově vzniklo asi 100 000 těchto zbraní. V porovnání s jinými samopaly patří spíše mezi méně rozšířené, pro jeho výrobce to však bylo nezanedbatelné množství. Určitou část z celkového počtu vyrobených zbraní představoval model 55. Od modelu 50 se lišil pouze pažbou, která byla u staršího modelu pevná, celodřevěná, zatímco model 55 měl sklopnou drátěnou ramenní opěru a byl určen k vyzbrojení výsadkových jednotek. Model 55 však nebyl o nic úspěšnější než model 50.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt