Pistole vz. 38 (ČZ 38) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Pistole vz. 38 (ČZ 38)

Základní technické údaje: ČZ 38

Ráže: 9mm, celková délka: 198 mm, délka hlavně: 119 mm, hmotnost: 0,909 kg, počáteční rychlost střely: 296 m/s, zásobník: na 8 nábojů

Koncem 30. let patřilo Československo k nejplodnějším a nejvynalézavějším výrobcům zbraní v Evropě. Kromě jiného vyráběly zdejší zbrojovky i pistole. Jedním z významných výrobců byla Česká zbrojovka ( ČZ ) se sídlem v Praze. Od ní vycházela řada vynikajících modelů pistolí, které nesly označení ČZ 22, 24 a 27. Pistole byly většinou ráže 7,65 mm Browning nebo 9 mm Browning kurz a měly některé prvky společné s pistolemi Mauser. V roce 1938 Česká zbrojovka představila zcela nový typ pistole, podstatně odlišný od předchozích modelů.

čz 38.jpg


Nová pistole nesla označení ČZ ( byla též známa jako Automatická pistole vz.  38 ). Jednalo se o velkou samočinnou pistoli s jednoduchým dynamickým závěrem na náboj ráže 9 mm Browning kurz. Z jejích rozměrů by se dalo soudit na použití výkonnějšího náboje. Jedním z rysů, který byl v době vzniku pistole neobvyklý, byl čistě dvojčinný spoušťový mechanismus. Při každém výstřelu se bicí ústrojí napínalo stlačováním spouště. Většina tehdejších pistolí měla vnější kohout, který se před prvním výstřelem natáhl ručně. Poté jej napínal zaklouzávající závěr a střelec mohl spoušť stlačovat poměrně malou silou. Dvojčinné spouštění naopak vyžadovalo dlouhé a silné stlačování spouště při každém výstřelu, což se negativně odrazilo při mířené střelbě. Pozitivním rysem konstrukce však bylo velmi snadné rozebírání pro každou údržbu. Po stisknutí západky se sklopil závěr s hlavní, čímž se otevřel přístup do vnitřního prostoru.

Před vstupem Němců na československé území se vyrobil jen malý počet pistolí pro potřeby československé armády, typ se ještě určitou dobu za okupace vyráběl. Němci pistoli znali pod označením Pistole P 39 ( t ), většina vyrobených zbraní se dostala do výzbroje policejních sil a některých druhosledových jednotek. Rok 1945 jich přežilo jen málo. Kromě standardní varianty se spoušťovým ústrojím DAO bez pojistky vzniklo několik vývojových vzorů s běžnou dvojčinnou spouští ( s možností napnutí bicího kohoutu manuálně nebo stlačením spouště ) a pojistnou pákou. Vznikly i pokusné pistole v ráži 9 mm Parabellum s dynamickým závěrem a závěrem uzamčeným  rotací hlavně kolem podélné osy.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt