FN Browning HP – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

FN Browning HP

Základní technické údaje: Browning HP 35

Náboj: 9 mm Parabellum ( Luger ), celková délka: 196 mm, délka hlavně: 112 mm, hmotnost: 0,880 kg, počáteční rychlost střely: 354 m/s, zásobník: na 13 nábojů

Pistoli FN Browning lze považovat za jednu z nejúspěšnějších pistolových konstrukcí všech dob. Stále je velmi rozšířena jako služební zbraň, v počtech značně převyšujících zastoupení jiných typů. Pistole se stále vyrábí u řady výrobců v mnoha zemích. Jedná se o jednu z posledních konstrukcí zbraní, na kterých se podílel Moses Browning před svou smrtí v roce 1925. Pistole HP se začala vyrábět až v roce 1935 u firmy FN v Lutychu. Odtud také pochází označení pistole HP ( velký výkon ) nebo Pistole Automatique Browning GP 35. Od pistole byla odvozena řada verzí, které však všechny používaly standardní náboj ráže 9 mm Parabellum ( Luger ). Existují verze s pevným i nastavitelným hledím. Některá provedení měla na hřbetu rukojeti drážku pro upevnění ramenní opěry ( zpravidla zároveň plnila úlohu dřevěného pouzdra pistole ), která umožňovala s pistolí střílet podobně jako s krátkou karabinou. Existují i verze s lehkým rámem z hliníkové slitiny.

Browning HP.jpg

Všem variantám pistole Browning HP je společná spolehlivost a robustnost. Jiným vítaným rysem, který se často ukázal jako nedocenitelný, byl velkokapacitní dvouřadý zásobník na 13 nábojů, zasunutý v rukojeti. Vzhledem k objemu zásobníku má pistole poměrně širokou rukojeť, která se přesto velmi dobře drží. K dokonalému zvládnutí střelby a obsluhy zbraně je nutný výcvik a všeobecné seznámení s konstrukcí zbraně. Pistole má uzamčený závěr, ovládaný krátkým zákluzem hlavně a má vnější bicí kohout. Konstrukce závěru ( s poklesem hlavně ) má četné rysy společné se závěrem pistole Colt M1911 ( též Browningovo dílo ), je však celkově jednodušší a s výhodou těží ze zkušeností, získaných od vzniku M1911.

Již několik let po zahájení výroby Browningu HP byla pistole přijata jako služební zbraň několika států, například Belgie, Dánska, Litvy a Rumunska. Výroba pokračovala i po roce 1940, tentokrát však pro potřeby nacistického Německa. Němci zbraň přijali jako standardní pistoli jednotek SS. Browning HP však používaly i další složky německých ozbrojených sil. Němci pistoli přidělili označení Pistole P 620 ( b ). Během války se však pistole nevyráběla jen pro potřeby Němců. Nové výrobní provozy byly otevřeny v Kanadě a odtud pistole putovaly téměř ke všem spojeneckým armádám jako pistole Browning FN 9 mm HP No.1. Velké počty získaly čínské nacionalistické síly. Po roce 1945 byla výroba obnovena v Lutychu. Pistole je stále standardní služební zbraní mnoha států. Vyvinula se také četná provedení určená pro civilní trh, na základě původní konstrukce vznikly i sportovní varianty. Pistole ve službách britské armády nesou označení L9A1.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt