Lehký tank M24 Chaffee – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Lehký tank M24 Chaffee

Základní technické údaje: Lehký tank M24

Posádka: 5, bojová hmotnost: 18,37 t, rozměry: délka s kanonem 5,49 m, délka korby 4,99 m, šířka 2,95 m, výška 2,48 m, pohonná jednotka: dva zážehové 8válce Cadillac model 44T24 každý o výkonu 110 k ( 82 kW ), výkony: nejvyšší rychlost na silnici 56 km/h, dojezd na silnici 161 km, brodění 1,02 m, stoupání 60 %, svislá překážka 0,91 m, příkop 2,44 m, pancéřování: 10 – 22 mm, výzbroj: kanon ráže 75 mm, dva kulomety ráže 7,62 mm a jeden kulomet ráže 12,7 mm

V roce 1942 bylo zřejmé, že je pryč doba, kdy byl 37 mm kanon účinnou tankovou zbraní. Bojové jednotky požadovaly lehké tanky vyzbrojené 75 mm kanonem. Pokusy o instalaci tohoto kanonu do lehkého tanku M5 skončily neúspěchem a tak se firma Cadillac pustila do vývoje nového tanku. První vzorky byly postaveny koncem roku 1943. Tank přejímal některé prvky z M5, včetně pohonu dvěma motory. Podstatné změny se provedly na věži a kanonu. V nové věži byl instalován, armádou požadovaný 75 mm kanon. Jeho vývoj byl zdlouhavý. Kanon měl svůj původ ve starém francouzském polním kanonu, přizpůsobeném pro použití v tanku. Při vývoji kanonu, který měl sloužit i jako protilodní zbraň bombardérů B – 25, se mnoho úsilí věnovalo celkovému vylehčení konstrukce zbraně. Po drobných úpravách se tento kanon označený T13E1 použil jako výzbroj lehkého tanku.

Nový tank zpočátku nesl označení T24. Po přijetí do výzbroje se označení změnilo na lehký tank M24, později přibylo jméno Chaffee ( podle amerického generála ). K bojovým jednotkám tank dorazil až koncem roku 1944 a před koncem války v roce 1945 mohl jen okrajově zasáhnout do bojů v Evropě. Skutečné přednosti tanku se za 2. světové války již nemohly plně projevit. Při projektování tanku M24 se počítalo s tím, že bude součástí bojového týmu, jak konstruktéři nazvali celou skupinu vozidel se společným konstrukčním základem. Na jednom společném podvozku měla vzniknout celá rodina obrněných vozidel, včetně samohybných děl, protiletadlových tanků a podobně. Tomuto pojetí se však nedostalo takového přijetí, jaké by si zasloužilo. Válka se blížila ke konci a plánovaný projekt se neuskutečnil. Plného bojového nasazení se M24 dočkal až za války v Koreji počátkem 50. let.

M24 byl malý tank líbivého zevnějšku, vzhledem ke své velikosti a hmotnosti dobře vyzbrojený. Jeho pancéřování 12 – 38 mm bylo sice slabší než u těžších tanků, vozidlo bylo na druhou stranu velmi pohyblivé. Tank M24 měl překvapivě početnou posádku pěti mužů ( velitel, střelec, nabíječ, radista – občas zastával funkci pomocného řidiče a řidič ). Kromě 75 mm kanonu měl dva 7,62 mm kulomety ( jeden spřažený s kanonem, druhý v přídi korby ) a 12,7 mm kulomet na pivotovém čepu na střeše věže. Kromě toho měl 51 mm vrhač zadýmovacích granátů. To bylo slušné vybavení pro vozidlo, jehož taktické určení se omezovalo na plnění úkolů průzkumu. V době přijetí M24 do výzbroje si však americká armáda mohla tento luxus dovolit. V boji se M24 Chaffee uplatnil spíše až po roce 1945. Mnohé armády mají tyto tanky ve výzbroji ještě dnes. Uskutečnily se některé pokusy o jejich modernizaci a doplnění moderními systémy řízení palby.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt