Botond I 6x4 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Botond I 6x4

Základní technické údaje: Botond I

Pohonná jednotka: benzinový vodou chlazený 4válec o výkonu 3 771 cm3, rozměry: délka 5,75 m, šířka 2,20 m, výška 2,55 m, hmotnost: prázdný 3,95 t, pohotovostní 5,5 t, výkony: max. rychlost 60 km/h, spotřeba paliva 30l na 100 km, obsah palivové nádrže 125 l

Botond I.jpg

Typ byl vyvinut firmou Rába specificky jako armádní vozidlo s využitím některých konstrukčních prvků vozidel WM H1 a WM H2. Vykazoval výborné jízdní vlastnosti v terénu. Některé prameny označují tento typ jako Botond A. Vůz měl nezávisle odpérované zadní osy, malá kovová kola před chladičem a otočná rezervní kola na bocích karosérie zlepšovala již tak dobrou průchodnost při jízdě v terénu a překonávání příkopů či jiných nerovností.

Poslední vozidla první objednávky byla dodána 16. listopadu 1940. Na výrobě se podílely i další firmy ( Ganz, Láng, Weiss Manfred, Hoffher a Schranz ). V létě 1942 dodala MWG navíc čtyřicet jedna kompletních podvozků. Ty byly vybaveny karoseriemi ambulancí a radiových vozů firmou Uhry Testvérek Autókarosszéria – és Jármügyára ( Bratři Uhry – továrna na vozidla a automobilové karosérie, zkráceně Uhry Bros. ). Vozidlo bylo vyráběno v letech 1938 – 1942 a do té doby vzniklo celkem 1 402 vozidel ( 701 kusů u MWG a 701 u MÁVAG ). Zvláštností vozidla bylo pravostranné řízení, během války se některé kovové části vozidel začaly nahrazovat levnějšími materiály, například dřevem. Mnohé Botondy sloužily v maďarské armádě i po skončení 2. světové války.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt