Pěchotní tank Churchill
Základní technické údaje: Churchill VII
Posádka: 5, hmotnost: 40,6 t, rozměry: délka 7,442 m, šířka 2,438 m, výška 2,454 m, pohonná jednotka: zážehový 12válec Bedford o výkonu 350 k ( 261 kW ), výkony: nejvyšší rychlost na silnici 20 km/h, nejvyšší rychlost v terénu 12,9 km/h, dojezd na silnici 144,8 km, brodění 1,016 m, svislá překážka 0,76 m, příkop 3,048 m, pancéřování: 25 – 152 mm, výzbroj: kanon ráže 75 mm + dva kulomety
Churchill patří k nejvýznamnějším britským tankům 2. světové války. Byl druhým nejrozšířenějším typem po tanku Valentine, stal se základem velkého počtu speciálních variant. Churchill vznikl na základě specifikace tanku, pracovně označené A 20, stanovené v září 1939. Požadavky předpokládaly návrat k zákopovému válčení jako za 1. světové války. Tank A 20 měl tedy být modernizovanou obdobou prvních britských tanků. První zkušenosti s prototypem A 20 brzy ukázaly, že nový tank musí být lehčí. Podle upravených požadavků s označením A 22 společnost Vauxhall Motors vypracovala projekt tanku, který dostal označení pěchotní tank Mk.IV a později jméno Churchill.
Vauxhall do té doby neměl s výrobou tanků zkušenosti. Jím navržený tank byl dobře pancéřovaný. Svými širokými pásy, vedenými po celém obvodu příčného profilu korby, připomínal tank z 1. světové války. Na každé straně měl 11 malých pojezdových kol, odpružených vinutými pružinami. Podvozek byl jednoduchý a velmi odolný proti poškození, ale posádce neposkytoval příliš mnoho pohodlí. Churchill byl prvním britským tankem s regenerativním řízeným systému Merritt – Brown. Řízení umožňovalo zmenšení poloměru otáčení tanku, který byl schopen otočit se na místě. Díky posilovačům řízení a spojky se tank dobře ovládal. Sériová výroba Churchilla však byla zahájena předčasně a první tisícovka vozidel se musela podstatně přepracovat, aby je armáda mohla vůbec převzít. Problémy byly především se součástmi poháněcí soustavy. Výrobu tanků uspíšila akutní hrozba německé invaze na britské ostrovy. U pozdějších provedení se podařilo potíže prvních sérií vyřešit.
Výzbroj Churchilla se vyvíjela obdobně jako u jiných britských tanků od 2liberního kanonu ( Churchill I – II ) přes 6liberní ( Churchill III – IV ) ke konečnému 75 mm kanonu, který měla provedení Churchill IV ( NA 75 ) a Churchill VI – VII. Existovaly také varianty blízké podpory s houfnicí ráže 76,2 mm, v tancích Churchill V a Churchill VIII byla lafetována 95 mm houfnice ( skutečná ráže 94 mm ). Měnily se i další součásti tanku – původní odlévané věže nahradily nýtované nebo se skládaným pancířem. Postupně přibyly boční kryty pásů a zdokonalilo se chlazení motoru. Celkem vzniklo 11 základních provedení tanku Churchill, z toho poslední tři vznikly přestavbou staršího provedení na moderní verzi Mk.VII s 75 mm kanonem. Od roku 1943 se vyvíjela zvětšená varianta tanku Churchill se 17liberním kanonem, její vývoj však nebyl do roku 1945 ukončen.
Hlavní bojovou předností tanku bylo mohutné pancéřování 16 – 102 mm ( Mk.I – IV ) a 25 – 152 mm ( Mk.VI – VIII ). Bojovým křtem Churchilla bylo neúspěšné vylodění v Dieppe roku 1942. Většina tanků nedorazila ani na pláž, nemluvě o jejich překonání. V Tunisku však Churchilly překonávaly vysoké hory a výborně podporovaly obrněné i pěší jednotky. Tanky však byly velmi pomalé a často proto nemohly využít výhod místních podmínek.
Na bázi Churchilla vznikla řada úspěšných speciálních vozidel. Mnohá z nich se stala důležitými představiteli své kategorie. Patřily mezi ně ženijní tanky Churchill AVRE, dále plamenometný tank Churchill Crocodile a mostní nosič Churchill ARK. Dále vznikly odminovací varianty, například Churchill Plough nebo Churchill Snake s táhlými náložemi, torpédy Bangalore. Churchill se hodil k nejrůznějším úpravám a mohl nést široký sortiment nejrůznějších zařízení, jako byly demoliční nálože ( Churchill Light Carrot, Onion a Goat ), mechanické odminovače ( Churchill AVRE Carpetlayer ), vyprošťovací vozidlo ( Churchill ARV ) a další. Churchill možná vypadal archaicky, ale odváděl dobré služby a mnohé stroje se pro různé účely používaly ještě v 50. letech. Poslední Churchill AVRE byl ze služby britské armády vyřazen v roce 1965.