John Anthony Janovec 9. 7. 1925 - 16. 5. 1945
John Janovec se narodil Antonu a Suzan ( Zuzaně ) Janoveckým, československým imigrantům, 9. července 1925 v Chicagu ve státě Illinois. Informací o tomto mladíkovi není mnoho. Na střední škole je John považován za talentovaného fotbalistu. Krátce před maturitou je povolán do řad americké armády. Přihlásí se k výsadkové pěchotě a po absolvování základního a výsadkového kurzu, včetně cvičných seskoků z upoutaného balónu i letícího dopravního letounu, je v rámci doplnění stavů 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize po tažení v Normandii, přidělen jako nováček k rotě E. Působí jako nosič střeliva a střelec v 1. četě.
17. září 1944 si v rámci operace Market - Garden připisuje svůj první bojový seskok. V Nizozemí se spřátelí s Davidem Websterem. Ten ho ve svých zápiscích popíše jako tvrdohlavého nováčka, i přesto se na něj dá v boji spolehnout. Janovec se podílí na osvobození Eindhovenu i následných ústupových bojích u Neuenu. Po krachu operace bude až do října 1944 s ostatními orli svádět statické boje na tzv. "Ostrově". Následně je se svými spolubojovníky stažen k odpočinku do severovýchodní Francie poblíž korunovačního města francouzských králů Remeše.
16. prosince 1944 se 101. výsadková divize vydává na rychlý přesun do belgických Arden. Úkolem výsadkářů a dalších amerických jednotek je udržet silniční křižovatku Bastogne. Z něj vede sedm důležitých silnic, které Němci potřebují ovládnout pro rychlý postup k řece Máze s následným postupem k přístavu Antverpy. Rota E zaujímá obranné postavení v severovýchodním perimetru proti městečku Foy. Američané čelí denně nepřátelskému dělostřeleckému ostřelování a útokům pěchoty, ale odolají a poté co bude 26. prosince obklíčení jednotkami 3. armády generála Pattona prolomeno, zahájí protiútok. John Janovec se tak zúčastní útoku proti samotnému Foy.
Po působení v alsaském Haguenau vyráží 2. dubna 1945 do Německa. Zde se mj. podílí na obsazení Berchtesgadenu. 101. výsadková divize je poté přesunuta do Rakouska k okupační službě. 16. května 1945 koná John strážní službu u silničního zátarasu. Poté, co ho vystřídá jeho přítel David Webster, nastoupí do jeepu řízeného seržantem Robertem Marshem. Vozidlo se dává do pohybu. V jedné ze zatáček mezi Saalfeldenem a Zell am See ale Američané narazí do kmene stromu spadlého na silnici. John Janovec z jeepu vypadne, hlavou narazí do silnice a rozrazí si lebku. I přes okamžitý transport do plukovní nemocnice umírá. Ve věku 19 let se tak stává posledním příslušníkem roty E, který zemřel během služby v Evropě. Posledním padlým v boji byl v únoru 1945 Eugene Jackson ( zemřel na následky výbuchu vlastního granátu během útoku na německou pozorovatelnu v Haguenau ). Ostatky Johna Janovece byly později převezeny na hřbitov Woodlawn ve Forest Parku ve státě Illinois.