Třída Archimede – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída Archimede

Základní technické údaje: Třída Archimede

Typ: mořská ponorka, výtlak: 985 t na hladině a 1 295 t pod hladinou, rozměry: délka 70,50 m, šířka 6,83 m, ponor 4,10 m, pohon: na hladině diesely o výkonu 3 000 bhp ( 2 235 kW ) a pod hladinou elektromotory o výkonu 1 300 HP ( 970 kW ), dva hřídele, rychlost: na hladině 17 uzlů a pod hladinou 8 uzlů, dosah: na hladině 19 000 km ( 11 805 mil ) při rychlosti 8 uzlů a pod hladinou 195 km ( 121 mil ) při rychlosti 3 uzlů, výzbroj: dvě 100 mm děla, dva 13,2 mm kulomety a osm 533 mm torpédometů ( čtyři na přídi a čtyři na zádi ) se 16 torpédy, posádka: 55 důstojníků a mužů

Čtyři ponorky třídy Archimede, byly zvětšenou verzí předchozí třídy Settembrini s odlišným umístěním balastních nádrží a s větším objemem palivových nádrží. Dostaly také jedno dělo navíc aby zvládly svou oceánskou roli. Všechny byly spuštěny na vodu v roce 1934 a dvě z nich působily pod španělskou vlajkou v rámci italské podpory španělským nacionalistům ve španělské občanské válce. Byly to Archimede a Torricelli a kvůli utajení jejich přesunu dostaly dvě lodě následující třídy Brin jejich jména. Tyto tři třídy tvořily úzce příbuznou skupinu a používaly se převážně v koloniálním loďstvu.

Tato součást italského námořnictva byla rozmístěna v Rudém moři a v červnu 1940 byla odříznuta od mateřské země. Britové na ně tvrdě doráželi, protože ji považovali za hrozbu námořní trase na východ od Suezského průplavu. Galilei potopil norský tanker necelý týden po zahájení bojů a o pouhé dva dny později prozradil svou polohu, když zadržel neutrální loď k prohlídce. Následujícího dne mu zkřížil cestu britský protiponorkový trawler Moonstone a poškodil jej takovým způsobem, že se ponorka zaplnila škodlivým kouřem. Když se nemohla ponořit, bojovala na hladině. Galilei byl mnohem větší, rychlejší a nesl těžší výzbroj než jeho soupeř a dosáhl by úspěchu, nebýt toho, že Moonstone pokaždé smetl palbou obsluhy děl, jakmile se objevily na palubě. Když většina důstojníků padla, demoralizovaná posádka se vzdala. Ponorka pak dostala britské označení P711 a nesla jej až do svého vyřazení v roce 1946.

Ztracený Galilei nahradil Torricelli a také ten se stal kořistí britských sil. Byl donucen k vynoření poblíž ostrova Perim a svedl dělostřelecký souboj se třemi torpédoborci třídy K a jednou šalupou. Zákonitě byl potopen, ale předtím ještě zasáhl jak šalupu, tak torpédoborec HMS Khartoum. Tento zásah postihl jeden blok torpédometů a zřejmě způsobil výbuch stlačeného vzduchu s následnou detonací bojové hlavice jednoho z torpéd. Britská loď byla zničena.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt