Jean Moulin – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Jean Moulin 20. 6. 1899 – 8. 7. 1943

Jean Moulin.jpg

Jean Moulin se narodil v roce 1899 v Béziers. Byl významným vůdcem francouzského hnutí odporu, který sjednotil řadu znepřátelených odbojových skupin pod jednu organizaci, která podporovala de Gaulla. Jako prefekt města Chatres se dostal v létě 1940 do sporu s Němci, protože měl námitky proti zatčení některých osob. Dne 17. června se pokusil spáchat sebevraždu, ale byl zachráněn. Následně odešel do Provence. Tam se spojil se skupinami odbojářů a tři z nich sjednotil pod názvem Combat.

Koncem roku 1941 se Moulinovi podařilo dostat do Londýna, kde měl jako představitel organizace Combat poradu s generálem de Gaullem. Dne 1. ledna 1942 byl ve Francii vysazen jako de Gaullův generální zástupce a následujících 18 měsíců cestoval po Francii a čas trávil v diskuzích, jednáních a přesvědčování s cílem vytvořit jednotné hnutí odporu.

V březnu 1943 se mu podařilo sjednotit všechny nekomunistické skupiny v původních vichistických oblastech ve sjednoceném hnutí odporu Mouvements Unis de Résistance a v květnu 1943 založil celonárodní Conseil National de la Résistance, který podporoval generála de Gaulla. Jeho první schůzi předsedal 27. května 1943. Při schůzi v Caluire poblíž Lyonu ho však Němci 21. června 1943 zatkli. Ten na následky hrozného mučení v červenci 1943 v Metách zemřel. Jean Moulin byl jedním z nejtalentovanějších politických vůdců hnutí odporu a nenašel se nikdo, kdo by ho zastoupil jako jeho rovnocenný nástupce.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt