Sir John Greer Dill, polní maršál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Polní maršál Sir John Greer Dill 25. 12. 1881 – 4. 11. 1944

John Dill.jpg

John Dill se narodil v Lurganu v Irsku. Byl vynikající a populární příslušník britské armády, který před vypuknutím 2. světové války působil jako ředitel vojenských operací a velící důstojník štábní školy. V roce 1939 velel 1. armádnímu sboru ve Francii. V říjnu téhož roku byl povýšen na generála, v dubnu 1940 se vrátil z Francie jako zástupce náčelníka Imperiálního generálního štábu a v květnu vystřídal jako náčelník Imperiálního generálního štábu ( CIGS ) Ironsidea.

Jako člověk vždy opatrný nabádal k zdrženlivosti. Tato taktika byla v rozporu s Churchillovou impulzivnější povahou. Trpěl přepracováním a nervovým vyčerpáním, avšak v listopadu 1941 se stal polním maršálem a v jeho funkci náčelníka Imperiálního generálního štábu ho v prosinci nahradil polní maršál Alan Brooke. Doprovázel pak Winstona Churchilla do Washingtonu, kde zůstal jako hlava britské spojené štábní mise. Ve Spojených státech dosáhl naprostého diplomatického i osobního úspěchu a jeho vztahy s Američany byly natolik dobré, že byl pohřben na Arlingtonském národním hřbitově. John Dill zemřel v listopadu 1944 ve Washingtonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt