USS Yorktown – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS Yorktown

Základní technické údaje: USS Yorktown ( CV.5 )

Výtlak: standardní 19 800 t, plný 27 500 t, rozměry: délka 246,7 m, šířka 25,3 m, ponor 8,53 m, pohon: parní turbíny o výkonu 89 520 kW ( 120 000 shp ), čtyři hřídele, rychlost: 33 uzlů, pancéřování: pás 102 mm, hlavní paluba 76 mm, dolní paluba 25 – 76 mm, výzbroj: ( v roce 1942 ) osm 127 mm protiletadlových děl, čtyři čtyřhlavňová 27,94 mm protiletadlová děla a šestnáct 12,7 mm kulometů, letadla: ( v roce 1942 ) 20 stíhacích, 38 střemhlavých a 13 torpédonosných letounů, posádka: 2 919 důstojníků a mužů

USS Yorktown ( CV.5 ) byla první lodí nové třídy letadlových lodí, schválené v rámci Úřadu veřejných prací, což byla federální agentura pro zmírnění nezaměstnanosti zřízená prezidentem Rooseveltem. Spolu se sesterskou lodí Enterprise ( CV.6 ), byla schválena v roce 1933 a o pěl let později následoval Hornet ( CV.8 ).

Konstrukce vycházela z lodi Ranger s otevřeným hangárem, na rozdíl od uzavřeného u lodí Lexington a Saratoga, který umožňoval nést až 80 letounů. Toto uspořádání se plně osvědčilo a stalo se základem ještě úspěšnější třídy Essex. Loď byla zařazena do výzbroje v září 1937 a po japonském útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 byla urychleně přesunuta do Tichomoří. Pod velením kontraadmirála Franka J. Fletchera byla na jaře 1942 vyslána do jihozápadního Tichomoří a zúčastnila se bitvy v Korálovém moři. Její 5. letecká skupina složená z 20 stíhaček Grumann F4F Wildcat a 38 střemhlavých bombardérů Douglas SBD Dauntless, sehrála v této bitvě významnou roli, když potopila lehkou letadlovou loď Šoho v perfektním náletu, trvajícím jen 10 minut. Následujícího dne, 8. května, poškodily její střemhlavé bombardéry letadlovou loď Zuikaku, ale na oplátku skupina torpédonosných bombardérů Nakadžima B5N Kate a střemhlavých bombardérů Aiči D3A Val pronikla hustou stíhací a dělostřeleckou obranou a dosáhla ničivého zásahu letové paluby.Puma prorazila tři paluby, teprve pak vybuchla a způsobila četné požáry. Záchranným skupinám se je nakonec podařilo lokalizovat a loď se dokázala vrátit do Pearl Harboru k opravě.

 Opravárenské skupiny pracovaly nepřetržitě a dokázaly Yortown vrátit do bojeschopného stavu za pouhé čtyři dny, právě včas pro bitvu u Midway v červnu 1942. V rozhodujícím okamžiku bitvy se střemhlavé bombardéry z Yorktownu podílely na útoku na japonské letadlové lodě a její letouny jako jediné dokázaly provést pátrání po přeživší japonské letadlové lodi Hirjú. Dokonce i po zásahu Yortownu třemi 250 kg leteckými pumami dokázala pokračovat v leteckém provozu a teprve po zásazích dvěma torpédy byla úplně vyřazena z boje. Yorktown by snad dokázala přežít i toto těžké poškození, protože do úsvitu 6. června záchranné skupiny uhasily požáry a zahájily odčerpávání vody ze zaplavených oddílů. Nicméně ponorka I – 168 ji zasáhla dalšími dvěma torpédy a tak se časně ráno dalšího dne převrátila a potopila.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt