Repülögpégyar Levente – Druhá světová válka – druhasvetova.com

  

Repülögpégyar Levente

Základní technické údaje: Levente II

Typ: dvoumístný spojovací/cvičný letoun, pohonná jednotka: v licenci stavěný invertní řadový pístový motor Hirth HM 504A – 2 o výkonu 78 kW ( 150 k ) firmy Walther, výkony: max. rychlost 180 km/h, cestovní rychlost 160 km/h, dostup 4 500 m, dolet 650 km, hmotnost: prázdná 470 kg, plná 750 kg, rozměry: délka 6,08 m, rozpětí 9,45 m, výška 2,53 m, výzbroj: žádná

Levente II barevný.jpg

V říjnu 1940 zalétla firma Repülögpégyar prototyp svého dvoumístného hornoplošníku pro základní letecký výcvik, jemuž přidělila název Repülögpégyar Levente I. Tento typ posloužil zase jako prototyp pro vylepšený stroj Levente II, který se do služby v maďarském letectvu dostal roku 1943. Maďarsko se tehdy jako spojenec nacistické Třetí říše podílelo na bojích proti Sovětskému svazu. Stovka letounů Levente II, postavených pro cvičné účely, se proto nakonec dočkala operačního nasazení, když u bojových jednotek stroje sloužily až do konce 2. světové války jako spojovací a dopravní. Trup letounu byl tvořen kovovými trubkami a křídla byla ze dřeva.

Obzvlášť hojně se tyto letouny objevovaly nad frontou na jaře 1945.  Například 23. března byl jeden z pilotů 101/3 Vadaszszazad ( 103. stíhací peruť ) napaden sovětským bitevním Il – 2. Maďarský letoun schytal několik zásahů, ale nakonec se mu podařilo uniknout. Konce války se dočkaly pouze tři stroje, které byly zařazeny do poválečného maďarského letectva a ze služby byly vyřazeny až v roce 1952. Jméno letounu bylo po válce změněno na Strucc. Celkem bylo vyrobeno pouze 100 strojů Levente II.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt