General Aircraft Hotspur – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

General Aircraft Hotspur

Základní technické údaje: General Aircraft Hotsput Mk.II

Typ: cvičný kluzák, výkony: maximální rychlost ve vleku 145 km/h, hmotnost: prázdná 753 kg, vzletová 1 632 kg, rozměry: rozpětí 13,99 m, délka 12,11 m, výška 3,3 m

Na konci roku 1940 vznikla v Británii specifikace požadující výsadkový kluzák, schopný po uvolnění z vleku ve výšce 6 096 m ( 20 000 stop ) ulétnout do vzdálenosti 161 km ( 100 mil ). Výsledkem se stal General Aircraft Hotspur Mk.I. Ve skutečnosti tento typ sice dosahoval doletu pouhých 134 km, rychlost, s jakou na základě původního požadavku typ vznikl a jeho schopnost dopravit na místo určení sedm plně vyzbrojených vojáků a pilota tento nedostatek vynahradily.

Hotspur Mk.I měl nosné plochy o rozpětí 18,9 m a na rozdíl od pozdějších modelů se vyznačoval okénky ve stěnách kabiny. Navzdory tomu, že vzniklo 23 sériových strojů, se typ nikdy nedočkal operačního nasazení. Místo toho vznikla cvičná verze Hotspur Mk.II, jejíž jednoduchá celodřevěná konstrukce umožňovala velkosériovou výrobu, na níž se podílela řada subdodavatelů. Přestože tento typ nikdy do války v původně plánované roli nezasáhl, vzniklo ho poměrně značné množství kusů. Letouny s dvojím řízením sloužily ve školách bezmotorového létání, kde výcvik na nich předcházel letům na jednomotorových strojích v učilištích EFTS ( Elementary Flying Training School, Základní pilotní letecká škola ).

Model Hotspur Mk.II se od předchozího Hotspur Mk.I lišil zmenšeným rozpětím a některými dalšími detaily, směřujícími k odstranění základní nectnosti – obtížného ovládání stroje na zemi. Objevila se dodatečně nainstalovaná křidélka, upravené sedačky a zvýšený kryt kabiny, zachován naopak zůstal podvozek, jenž se dal po startu odhodit a společně s ním centrální lyže, na níž měl kluzák s odhozeným centrálním podvozkem přistávat. Tento způsob se ale používal jen zcela výjimečně. Skořepinová konstrukce kluzáku lákala k vymýšlení nejrůznějších adaptací, z nichž nejzajímavější se stala modifikace Twin Hotspur, která kombinovala dva samostatné trupy s vnějšími křídly spojené novou sekcí nosných ploch. Prototyp tohoto modelu vzlétl roku 1942, letoun se ale sériové výroby nedočkal.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt