Little David – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Little David

Základní technické údaje: Little David

Ráže: 914 mm, délka: vlastní zbraně s náměrovým obloukem 8,534 m, hmotnost: celková 82 534 kg, rozsah náměru: od + 45° až  + 65°, odměr: 26°, počáteční rychlost střely: nezaznamenáno, dostřel: 8 687 m, hmotnost střely: 1 678 kg

Mnohé dělostřelecké zbraně byly větší než velmi zvláštní dělo, známé jako Little David. Faktem však zůstává, že Malý David měl zdaleka největší ráži ze všech moderních prostředků dělostřelectva – 914 mm. Se svými 800 mm jej nepřekonal ani největší německý železniční kanon, ohromný 80 – cm K ( E ). Malý David patří ke kuriozitám dělostřeleckého světa. Vznikl ze zařízení používaného k testování leteckých pum. Testované pumy se na vybrané cíle obvykle vystřelovaly z upravených velkorážových houfnic. Existující houfnice však nemohly vystřelovat největší letecké pumy a tak se vyvinulo a vyrobilo zařízení na testování pum T1. Fungovalo docela dobře a někdo dostal nápad použít je jako běžnou dělostřeleckou zbraň. S perspektivou možné invaze na japonskou pevninu se zbraň zdála být ideálním prostředkem pro ničení japonských bunkrů a opěrných bodů.

Projekt proto dostal v březnu 1944 zelenou. Zkušební střelby započaly o něco později ještě v témže roce. Malý David nebyl pouhým velkorážovým zpředu nabíjeným minometem s drážkovanou hlavní. Hlaveň byla uložena v ocelové skříni zapuštěné do hluboké jímky s náměrovým mechanismem a šesti hydraulickými zvedáky, které asistovaly při montáži a snímání hlavně. Uložení skříně dovolovalo určitý rozsah odměru. Náměr se hlavni uděloval ozubeným kvadrantem na zadním konci hlavně. Dělo nemělo vratné ústrojí, po každém výstřelu se musela hlaveň znovu napumpovat do výstřelové polohy. Nabíjení probíhalo pomocí speciálního jeřábu na vagonu obslužného vlaku, který Malého Davida doprovázel. Střela měla dlouhou přední část kuželového tvaru, zadní část byla oválná.

Hmotnost střely byla 1 678 kg, z čehož 726 kg připadalo na trhavinovou náplň. Taková střela by měla zničující účinek na jakýkoli cíl. Malý David však nikdy nebyl nasazen v boji. Během prvních střeleckých testů se ukázalo, že přesnost střelby je velmi nízká. Vojáky rovněž nepotěšila skutečnost, že příprava zbraně ke střelbě před každým použitím by si vyžádala 12 hodin. Válka skončila dříve, než testy dospěly k závěru. Poté americká armáda ke konci roku 1946 celý projekt odložila s konečnou platností k ledu. Malý David tak nikdy neopustil zkušební střelnici v Aberdeenu v Marylandu, kde probíhal jeho vývoj a střelecké zkoušky. Stal se z něj muzejní exemplář, vystavený všem na obdiv. V současné době je zde stále k vidění. Zbraň je stále téměř kompletní. To co na první pohled vypadá jako malá kovová garáž, je ve skutečnosti hlavní částí lafety, která se při umístění zbraně v palebném postavení vkládala do vykopané jímky. Hlaveň stále spočívá na svém transportním kolovém podvozku, na kterém ji mohl táhnout těžký tahač. Vedle zbraně je rovněž vystavena jedna ze zajímavě tvarovaných střel.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt