Opakovací puška MAS 36 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Opakovací puška MAS 36

Základní technické údaje: MAS 36

Ráže: 7,5 mm, délka: 1 019 mm, délka hlavně: 574 mm, hmotnost: 3,67 kg, počáteční rychlost střely: 823 m/s, zásobník: krabicový na 5 nábojů

V období po 1. .světové válce se Francouzi rozhodli zavést nový náboj ráže 7,5 mm. Nový náboj byl přijat roku 1924. Přikládala se mu však malá důležitost a vyvíjelo se pro něj jen málo zbraní. Při zdlouhavém testování náboje bylo zjištěno, že je za určitých okolností nebezpečný a proto bylo rozhodnuto o jeho přepracování. To se uskutečnilo v roce 1929. Ve stejném roce Francouzi schválili zavedení opakovací pušky na nový náboj do výzbroje. Prototyp nové zbraně byl však dokončen až v roce 1932. Následovala dlouhá řada testů, které se vlekly až do roku 1936 a až potom byla nová puška konečně přijata do výzbroje.

Nová zbraň dostala označení MAS 36. Opakovací puška používala odsuvný otočný závěr nové konstrukce. Závěr se skládal pouze ze šesti součástí, uzamykací ozuby měl umístěny u zadního konce. Ovládal se dopředu vykloněnou závěrovou pákou. Krabicový zásobník pojal pouze pět nábojů. Trubice pod hlavní sloužila k uložení a nasazení bodáku. Puška se vyznačovala tím, že se sestávala z malého počtu součástí. Snaze o maximální zjednodušení však byly obětovány pojistné prvky. Zbraň neměla manuální pojistku ani výstražník, který by střelce informoval o natažení bicího mechanismu.

Puška MAS 36 byla posledním modelem opakovací pušky s odsuvným závěrem, přijatým do výzbroje evropskou armádou. Puška svým celkovým vzorem připomínala zbraně mnohem starší. Výroba pušky MAS 36 běžela tak pomalu, že se nakonec rozeběhl modifikační program, jehož náplní byla přestavba starších zbraní na nový náboj ráže 7,5 mm. Nedostatek naléhavostí byl pro Francouze v tomto období příznačný. Národ jako by trpěl letargií, jejíž počátky se daly vystopovat v národním vypětí během 1. světové války. V roce 1939 tak byly novými puškami MAS 36 vyzbrojeny jen některé francouzské prvosledové jednotky. Puška MAS 36 mohla mít jen malý vliv na průběh bojů v květnu a červnu 1940. Mnohé jednotky, které ke konci bojů opustily Francii, si sebou vzaly své MAS 36.

Určitou dobu byly oblíbenou zbraní jednotek Svobodné Francie v zahraničí. Němci se také zmocnili určitého množství pušek, kterým přidělili označení Gewehr 242( f ). Pušky byly ve výzbroji německých posádek na okupovaném francouzském území. Na základě pušky MAS 36 vznikla verze MAS 36 CR 39. Jednalo se o zbraň se zkrácenou hlavní, určenou pro výsadkové jednotky. Hliníková pažba se mohla sklopit k předpaží a usnadnit tak manipulaci s puškou při přepravě. Těchto pušek se vyrobil jen malý počet a ještě méně jich převzaly jednotky pro služební účely. Ke konci války nová francouzská armáda znovu převzala pušky MAS 36 do své výzbroje. Pušky sloužily Francouzům ještě řadu let po válce a dočkaly se bojového použití v Africe a Indočíně. Mnohé se donedávna uplatnily při slavnostních přehlídkách.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt