2" minomet – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

2" minomet

Základní technické údaje: 2 – inch Mortar Mk. II

Ráže: 2´´ ( 50,8 mm ), délka: hlavně 0,665 m, vývrtu 0,506 m, hmotnost: 4,1 kg, nejvyšší dostřel: 457 m, hmotnost miny: 1,02 kg ( trhavá )

První britský 2´´ minomet vznikl v roce 1918, jako zastaralý jej však armáda vyřadila z výzbroje již v roce 1919. Znovu se myšlenka zavedení minometů do výzbroje na úrovni čet nebo družstev objevila až ve 30. letech. Ve vývoji lehkých minometů neměla Velká Británie tradici, proto bylo rozhodnuto zorganizovat výběrové řízení, kterého by se zúčastnili různí výrobci. Armáda tak mohla vybírat z celé řady různých typů a po provedení testů vybrala minomet, který potom přijala do své výzbroje.

Vítězem řízení se stala konstrukce španělské firmy ECIA. Původní podoba zbraně byla vyhodnocena jako vhodná pro další vývoj. Vývojové práce se uskutečnily ve Velké Británii. Sériová výroba minometu se rozběhla v roce 1938. První provedení mělo úřední označení Ordnance, ML 2 – inch Mortar Mk.II ( minomet ráže 2´´, provedení Mk.II, nabíjený ústím hlavně – ML, je zkratkou pro muzzle loading ) a bylo jedním z celé řady následujících verzí. V podstatě existovaly dva typy 2´´ minometu. Jeden představoval čistě pěchotní verzi, s jednoduchou hlavní, malou opěrnou deskou a spoušťovým mechanismem pro odpálení nabité miny. Druhý byl určen pro vozidla s kulomety Bren nebo univerzální nosiče. Měl větší opěrnou desku a složitější zaměřovač. V případě potřeby se dal minomet z vozidla sejmout a umístit v otevřeném terénu, což usnadňovala manipulační  rukojeť. Mezi pěchotní a vozidlovou verzí minometu však bylo dalších 14 verzí, které se vzájemně lišily délkou hlavně, zaměřovačem a změnami vyplývajícími z technologie výroby. Zvláštní verze vznikly pro indickou armádu a výsadkové divize.

Značnou typovou různorodost zbraní provázela neméně rozsáhlá paleta střeliva. 2´´ minomet zpravidla používal trhavé a kromě toho také dýmové a osvětlovací miny, které se při osvětlování cílů v noci velmi dobře osvědčily. Díky vybavení samostatným  spoušťovým mechanismem mohl minomet střílet i při umístění hlavně do téměř vodorovné polohy, což byla vítaná vlastnost při bojích v městské zástavbě. Miny se zpravidla přepravovaly po trojicích, v trubkách balených do příručních balíčků po třech. Obsluhu minometu tvořili zpravidla dva muži, z nichž jeden nesl minomet a druhý střelivo. 2´´ minomet stále slouží. Britská armáda jej používala k vystřelování osvětlovacích a jiných min až do zavedení nového lehkého minometu. Mnohé další státy mají tyto zbraně uloženy ve skladech pro případné budoucí využití. V současné době se lze setkat s pěchotní verzí s malou opěrnou deskou. Vozidlová verze minometu z aktivní výzbroje již dávno zmizela.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt