HMS Unicorn – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Unicorn

Základní technické údaje: HMS Unicorn

Výtlak: standardní 14 750 t, rozměry: délka 195,1 m, šířka 27,4 m, ponor 5,8 m, pohon: parní turbíny o výkonu 40 000 shp ( 29 828 kW ), dva hřídele, rychlost: 24 uzlů, pancéřování: žádné, výzbroj: čtyři zdvojená 114 mm univerzální děla, tři čtyřhlavňová dvouliberní protiletadlová děla a dvanáct 20 mm protiletadlových děl, letadla: 35 při nasazení jako lehká letadlová loď, posádka: 1 050 důstojníků a mužů

S chvályhodnou předvídavostí vzal námořní rozpočet na rok 1938 ohled na objednanou tonáž a umožnil stavbu jedné lodi nového typu, která měla sloužit pro údržbu rostoucího počtu letounů Fleet Air Arm. Měla zhruba odpovídat zásobovací lodi ponorek či torpédoborců a poskytovat dílenské kapacity pro těší opravy nad rámec možností průměrné letadlové lodi. Přestože byla označena jako dílenská letadlová loď, zdá se, že součástí zadání byla i možnost bojového nasazení, vzhledem k nedostatku aktivních letadlových lodí za války. Podobně jako Ark Royal měla i HMS Unicorn dva hangáry a letová paluba byla prodloužena nehezkým převisem na zádi. Měla vysoký volný bok při nevelké délce, což vedlo k podivně zakrslému vzhledu.

Kýl pro Unicorn byl položen v roce 1939, následovalo spuštění na vodu v roce 1941 a dokončení v roce 1943, právě včas pro připojení k útočným letadlovým lodím Force V, jejichž úkolem bylo poskytnout stíhací podporu loďstvu i výsadku v prvních 24 hodinách vylodění u Salerna. Ve skutečnosti trvalo téměř čtyři dny, načež se podařilo dobýt letiště na pobřeží a námořní svaz se zbavil své odpovědnosti. Za tu dobu bylo kvůli malé rychlosti a krátkým palubám letadlových lodí při působení za bezvětří odepsáno přes 40 stíhaček Supermarine Seafire jen při nehodách na palubách lodí. O šest uzlů vyšší rychlost a rozměrnější paluba lodi Unicorn zabránily ještě větším ztrátám.

Počátkem roku 1944 se Unicorn nacházel na Dálném východě, kde opět zaskakoval jako bojová letadlová loď a to až do operačního příchodu letadlové lodi Victorious. Po válce byl několik let v záloze a poté byl reaktivován do korejské války, kde se konečně věnoval svému pravému poslání, když téměř  veškerou vzdušnou podporu pozemním silám zajišťovalo palubní letectvo. Unicorn pendloval se střídajícími letouny na trase do a ze Singapuru a jeho prostory často posloužily ke krátkodobému ubytování vojsk. V roce 1959 byl sešrotován.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt