Polsten – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Polsten

Základní technické údaje: Polsten ( univerzální lafeta )

Ráže: 20 mm, délka zbraně: 2,178 mm, hmotnost: (  kanon  ) 54,9 kg, rozsah náměru: - 5° až  + 85°, rozsah odměru: 360°, počáteční rychlost střely: 831 m/s, maximální účinný dostup střely: 2 021 m, kadence: 450 ran/min, hmotnost střely: 0,119 kg

Kanon Polsten lze z mnoha důvodů považovat spíše za polskou než britskou zbraň, vyráběl se však pouze ve Velké Británii. Jeho vznik souvisel s tím, že velmi úspěšný kanon Oerlikon byl zároveň výrobně velmi náročný. Jeho výrobu doprovázelo značné množství obráběcích operací. Poláci se rozhodli výrobu kanonu zjednodušit. Převzali základní konstrukci a na ní provedli změny vedoucí ke zjednodušení výrobního procesu. Když však byly se svou prací téměř hotovi, vtrhli v září 1939 do Polska Němci. Členové konstrukčního týmu emigrovali do Velké Británie, přičemž si sebou odvezli své nákresy a zkušenosti a na ostrovech potom obnovili svojí práci. Spojili se s několika Čechy, které potkal stejný osud a některými britskými konstruktéry.

Zanedlouho se výsledek jejich práce dostal do výroby pod názvem Polsten. Polsten byl pozoruhodnou ukázkou konstrukční a technologické práce. Kanon Oerlikon se skládal z 250 součástí, zatímco Polsten jen ze 119. Díky tomu byla i jeho výrobní cena podstatně nižší – kolem 60 až 70 liber, zatímco u originálu dosahovala až 320 liber. Proto nepřekvapí, že s výrobou Polstenu se začalo ihned po dokončení konstrukčních a vývojových prací. V březnu 1944 výroba originálních kanonů Oerlikon uvolnila místo produkci této podstatně levnější zbraně. Polsten byl sice mnohem levnější než Oerlikon, co do účinnosti s ním však byl plně srovnatelný. Kanon Polsten se dal umístit na všechny typy lafet určených pro Oerlikon. Sloužil proto k plnění nejrůznějších úloh, leteckým kanonem počínaje a spřaženým tankovým kanonem konče. Kanon umístěný na univerzální lafetě sloužil jako protiletadlová zbraň. Na univerzální lafetu se dal umístit jak kanon Oerlikon tak Polsten, nebo také americký letecký kulomet Hispano ráže 20 mm.

Na rozdíl od svého vzoru byly kanony Polsten standardně vybaveny krabicovým zásobníkem. Bubnový zásobník kanonu Oerlikon nebyl příliš oblíben pro své rozměry a hmotnost. Jeho plnění vyžadovalo poměrně dlouhou dobu. Náročná byla i výroba bubnového zásobníku, spojená se značným počtem obráběcích operací. Kanon Polsten měl místo bubnového svislý krabicový dvouřadý zásobník s 30 náboji, který se nejen snadněji nabíjel, ale také se podstatně rychleji vyměňoval. Byl samozřejmě výrobně levnější. Kanony Polsten nikdy nenahradily zavedené kanony Oerlikon, které byly sice nákladné, ale zároveň velmi robustně stavěné a tudíž trvanlivé. Polsteny a Oerlikony tak sloužily bok po boku ve výzbroji britské armády až do 50. let, kdy je nahradily modernější zbraně. I dnes se lze s kanony Polsten setkat v nejrůznějších končinách celého světa. Střelivo pro ně a původní kanony Oerlikon se stále běžně vyrábí, takže je možné, že budou sloužit ještě mnohé další roky. 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt