Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
Spustili jsme beta verzi nového vzhledu našich stránek: novy.druhasvetova.com

 

Bojová sestava německých vojsk v berlínské operaci

skupina armád Visla – generálplukovník Gotthard Heinrici

3. tanková armáda – generál tankových jednotek Hasso von Menteuffel

XXXIII. armádní sbor – generálporučík Friedrich August Schack

( pěší divize Voight, 281. pěší divize a 549. divize lidových granátníků )

XXXXVI. tankový sbor – generál pěchoty Martin Gareis

( 1. námořní divize a 547. divize lidových granátníků )

Armádní sbor Oder – SS – Obergruppenführer Erich von dem Bach Zelewski

( pěší divize Klossek a 610. pěší divize )

Armádní sbor Swinemünde – generálporučík Johann Ansat

( 2. námořní divize a 402. pěší divize )

9. armáda – generál pěchoty Theodor Busse

V. horský sbor SS – SS – Obergruppenführer Friedrich Jeckeln

( 32. divize lidových granátníků SS, 286. pěší divize a 391. ochranná divize )

XI. tankový sbor SS – SS – Obergruppenführer Matthias Kleinheisterkamp

( divize tankových granátníků Kurmark, 169. pěší divize, 303. pěší divize a 712. pěší divize )

LI. armádní sbor – generálporučík Friedrich Sixt

( 5. lehká pěší divize, 25. divize tankových granátníků, 309. pěší divize, 606. pěší divize a Kampfgruppe 1001 Nacht )

LVI. tankový sbor – generálporučík Helmuth Weidling

( tanková divize Münchenberg, 9. paradesantní divize a 20. divize tankových granátníků )

Skupina Frankfurt am Oder – generálmajor Ernst Biehler

( 404., 406. a 408. lidový dělostřelecký sbor )

18. divize tankových granátníků, 156. pěší divize a 541. divize lidových granátníků

III. tankový sbor SS ( germánský ) – SS – Obergruppenführer Felix Steiner

( 11. divize tankových granátníků SS Nordland, 23. divize tankových granátníků SS Nederland, 27. divize tankových granátníků SS Langermarck a 28. divize SS Wallonien )

pěší divize Friedrich – Ludwig Jahn, pěší divize Potsdam

skupina armád Střed – generál polní maršál Ferdinand Schörner

4. tanková armáda – generál pěchoty Fritz – Hubert Gräser

V. armádní sbor – generálporučík Kurt Wägner

( 35. divize SS, 36. divize SS Dirlewanger, 275. pěší divize, 342. pěší divize a 21. tanková divize )

12. armáda – generál tankových jednotek Walther Wenck

XX. armádní sbor – generálporučík Karl – Erik Köhler

( pěší divize Theodor Körner, pěší divize Ulrich von Huten, pěší divize Ferdinand von Schill a pěší divize Scharnhorst )

XXXIX. tankový sbor – generálporučík Karl Arndt

( tanková divize Clausewitz, pěší divize Schlageter, 84. pěší divize, pěší divize Hamburg a pěší divize Meyer )

XXXXI. tankový sbor – generálporučík Rudolf Holste

( pěší divize von Hake, 199. pěší divize a pěší divize V – Waffen )

XXXXVIII. tankový sbor – generálporučík Maximilan von Edelsheim

( 14. protiletadlová dělostřelecká divize, Kampfgruppe Halle a Kampfgruppe Leipzig )

 

 
© 2008 - druhasvetova.com design by Jakub M.       TOPlist        archiv - o webu - kontakt
.