Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
Spustili jsme beta verzi nového vzhledu našich stránek: novy.druhasvetova.com

 

Bojová sestava japonského námořnictva pro operace Al a MI

Spojené loďstvo

admirál Isoroku Jamamoto na vlajkové lodi Jamato

Operace Al

( A ) Severní ( Aleutský ) svaz ( 5. loďstvo ) viceadmirál Moširo Hosogaja na Těžkém křižníku Nači

hlavní svaz: viceadmirál Moširo Hosogaja na Těžkém křižníku Nači

zajišťovací jednotka: Torpédoborec Inazuma velitel Hadžime Takeuči a Torpédoborec Ikazuči

zásobovací skupina: 2 tankery, 3 zásobovací lodě

( B ) 2. úderný svaz letadlových lodí kontraadmirál Kakudži Kakuta

Divize letadlových lodí ( 4. divize letadlových lodí ) kontraadmirál Kakudži Kakuta

Lehká letadlová loď Rjúdžó, kapitán Tadeo Kato

letecká jednotka: poručík Masajuki Jamagami

letecká složka: celkem 24 letounů Zero A6M2 typ 21 poručíka Kobojašiho

21 letounů B5N2 poručíka Jamagamiho

Letadlová loď Džunjó, kapitán Šizue Isii

letecká jednotka: poručík Jošio Šiga

celkem 21 letounů D3A1 poručíka Abeho

podpůrná skupina: 2. oddíl 4. divize křižníků kapitána Šunsaku Nabešima na těžkém křižníku Maja a Těžkém křižníku Takao

zabezpečovací skupina: 7. divize torpédoborců, kapitán Kaname Konišiho

3 torpédoborce: Akebono, Ušio, Sazanami

1 tanker

( C ) Aleutský podpůrný svaz viceadmirál Širo Takasu na bitevní lodi Hjúga ( vlajková loď )

Skupina bitevních lodí: Hjúga, Ise, Fuso, Yamashiro

zajišťovací jednotka: 9. divize křižníků – lehký křižník Kitikami ( vlajková loď ), lehký křižník Oi

20. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Asagari, Júgiri, Širakumo, Amagiri

 24. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Umikaze, Jamakaze, Kawakaze, Suzukaze

 27. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Ariake, Šigure, Širacuju, Júgure

zásobovací skupina: 2 tankery

( D ) invazní síly Attu kontraadmirál Sentaro Omori na lehkém křižníku Abukuma

21. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Wakaba, Nenohi, Hacuharu, Hacušimo

1 minonoska, 1 transportní loď

( E ) invazní síly Kiska kapitán Takedži Ono na lehkém křižníku Kiso

21. divize křižníků: 2 lehké křižníky: Kiso, Tama

1 pomocný křižník

zajišťovací jednotka: 6. divize torpédoborců – 3 torpédoborce: Hibiki, Akacuki, Hokaze

transportní lodě: Hakusan Maru ( vezla 550 vojáků ), Kumagawa Maru

13. divize minolovek – 3 minolovky

odřad ponorek – 6 ponorek: I – 9, I – 15, I – 17, I – 19, I – 25, I – 26

Operace MI

( F ) Hlavní svaz ( 1. loďstvo ) admirál Isoroku Jamamoto na bitevní lodi Jamato

hlavní svaz: admirál Jamamoto

skupina bitevních lodí: 1. divize bitevních lodí – Jamato, Nagato, Mucu

letadlová loď: Hošo nesoucí 8 letounů B5N1 a B5N2, torpédoborec Jukaze

speciální síly: Čijoda, Nisšín ( ačkoli se jednalo o hydroplánové letadlové lodě, nesla tato dvě plavidla pouze trpasličí ponorky )

zajišťovací jednotka: 3. eskadra torpédoborců kontraadmirál Čintaro Hašimototo na lehkém křižníku Sendai ( vlajková loď )

11. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Fubuki, Širakuji, Hacujuki, Murakamo

19. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Isonami, Uranami, Šikinami, Ajanami

zásobovací skupina: 2 tankery

( G ) 1. úderný svaz letadlových lodí první vzdušné loďstvo viceadmirál Nagumo

1. divize letadlových lodí  viceadmirál Nagumo na letadlové lodi Akagi

Letadlová loď Akagi – kapitán Taidžiro Aoki

letecká jednotka: velitel Micuo Fučida

letecká složka: 21 letounů Zero A6M2 typ 21 korvetního kapitána Itaji

21 letounů D3A1 korvetního kapitána Čihaji

21 letounů B5N2 korvetního kapitána Murata

Letadlová loď Kaga – kapitán Džisaku Okada

letecká jednotka: velitel Tadaši Kusumi

letecká složka: 21 letounů Zero A6M2 poručíka Sata

21 letounů D3A1 poručíka Ogawy

30 letounů B5N2 poručíka Kitadžimy

2. divize letadlových lodí kontraadmirál Tamon Jamaguči na letadlové lodi Hirjú

Letadlová loď Hirjú – kapitán Tomeo Kaku

letecká jednotka: poručík Joiči Tomonaga

letecká složka: 21 letounů Zero A6M2 typ 21 poručíka Moriho

21 letounů D3A1 poručíka Kobajašiho

21 letounů B5N2 poručíka Kikučiho

Letadlová loď Sorjú – kapitán Rjúsaku Janagimoto

letecká jednotka: korvetní kapitán Takašige Egusa

letecká složka: 21 letounů Zero A6M2 typ 21 poručíka Suganamiho

21 letounů D3A1 poručíka Ikedy

21 letounů B5N2 poručíka Abeho

2 letouny D4Y1

podpůrná skupina: kontraadmirál Hiroaki Abe na těžkém křižníku Tone

8. divize křižníků – kontraadmirál Abe, těžký křižník Abe a Čikuma

2. sekce, 3. divize bitevních lodí

Bitevní loď Haruna, bitevní loď Kirišima

zajišťovací jednotka: 10. eskadra torpédoborců – kontraadmirál Kimura na lehkém křižníku Nagara

4. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Nowaki, Araši, Hagikaze, Maikaze

10. divize torpédoborců – 3 torpédoborce: Kazagumo, Jugumo, Makigumo

17. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Urakaze, Isokaze, Tanikaze, Hamakaze

zásobovací skupina: 1 torpédoborec Akigumo, 5 tankerů

Midwayské invazní síly ( 2. loďstvo ) viceadmirál Obutake na těžkém křižníku Atago

( H ) Hlavní svaz druhého loďstva viceadmirál Kondo

4. divize křižníků ( kromě 2. oddílu ): těžké křižníky Atago a Čókai

5. divize křižníků: těžké křižníky Mjoko a Haguro

3. divize bitevních lodí ( kromě 2. oddílu ): bitevní lodě Kongo a Hiei

zajišťovací jednotka: 4. eskadra torpédoborců, kontraadmirál Hišimura na lehkém křižníku Jura

2. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Murusame, Samidare, Harusame, Judači

9. divize torpédoborců – 3 torpédoborce: Asagumo, Minegumo, Natsugumo

skupina letadlových lodí: kapitán Sueo Obajaši

letadlová loď Zuihó – kapitán Obajaši

letecká složka: 12 letounů A6M2 Zero typ 21 poručíka Hidaka

12 letounů B5N2 poručíka Macuoa

1 torpédoborec: Mikazuki

zásobovací skupina: 4 tankery, 1 opravárenská loď

Midwayské okupační síly kontraadmirál Raizo Tanaka

12 transportních lodí, 3 hlídkové čluny ( tato plavidla vezla přibližně 5 000 vojáků, kapitán Ota velel 2. speciálním námořním vyloďovacím silám a armádnímu odřadu pod velením plukovníka Kijonao Ičikiho ), 1 tanker

eskortní síly: kontraadmirál Tanaka na lehkém křižníku Džincu

15. divize torpédoborců – 2 torpédoborce: Kurošio, Ojašio

16. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Jukikaze, Amacukaze, Tokicukaze, Hacukaze

18. divize torpédoborců – 4 torpédoborce: Širanuhi, Kasumi, Arare, Kagero

doprovodná skupina hydroplánových lodí: kontraadmirál Ruitaro Fudžita

11. divize - mateřská loď hydroplánů Čitosa

letecká složka: 16 letounů A6M2 – N Rufe, plovákové stíhací letouny

4 průzkumné letouny

Mateřská loď hydroplánů Kamikawa Maru

8 letounů A6M2 – N Rufe, plovákové stíhací letouny

4 průzkumné letouny

1 torpédoborec Hajašio

1 hlídkový člun

( J ) Midwayská podpůrná skupina viceadmirál Takeo Kurita na těžkém křižníku Kumano

7. divize křižníků, viceadmirál Kurita – 4 těžké křižníky: Kumano, Suzuja, Mogami, Mikuma

8. divize torpédoborců – 2 torpédoborce: Asašio, Arašio

1 tanker

( H ) skupina minolovek kapitán Sadamoto Mijamato

4 minolovky, 3 stíhači ponorek, 1 zásobovací loď, 2 nákladní lodě

Předsunuté ( ponorkové ) síly ( 6. loďstvo ) viceadmirál Terušisa Komacu na Katori ( u Kwadžaleinu )

3. eskadra ponorek, kontraadmirál Čimaki Kono ( vlajková loď u Kwadžaleinu )

19. divize ponorek, kapitán Rjodžiro Ono: I – 156, I – 157, I – 158, I – 159

30. divize ponorek, kapitán Maseo Teraoka: I – 162, I – 165, I – 166

13. divize ponorek, kapitán Takeharu Mijazaki: I – 121, I – 122, I – 123

Letecké síly z pozemních základen ( 11. letecká armáda ) viceadmirál Nišizo Cukahara na Tinianu

midwayské expediční síly, kapitán Morita

36 stíhaček Zero, 10 bombardérů Betty ( G4M ) na ostrově Wake, 6 hydroplánů na Jaluitu

24. letecká flotila, kontraadmirál Maeda

letecká skupina z paluby Čitose na Kwadžaleinu

36 stíhaček Zero, 36 torpédových letounů B5N2

1. letecká skupina na Auru a Wotje

36 stíhaček Zero, 36 torpédových letounů B5N2

14. letecká skupina

36 hydroplánů H6K na Jaluitu a Wotje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
© 2008 - druhasvetova.com design by Jakub M.       TOPlist        archiv - o webu - kontakt
.